Převod skupiny Mafra do rukou Babiše se zpožďuje

pátek, 27. září 2013, 07:30 Tisk MediaGuru

Společnost Agrofert se zatím nestala majitelem mediální skupiny Mafra.

Společnost Agrofert zatím není vlastníkem mediální skupiny Mafra, a to přesto, že od koupě vydavatele deníků MF Dnes, Lidové noviny a Metro uplynuly tento týden už tři měsíce. K dohodě mezi holdingem Agrofert Andreje Babiše a německých akcionářů skupiny Mafra, společností Rheinisch-Bergische, došlo 26. června 2013.

Skutečnost, že Agrofert zatím Mafru nevlastní, potvrdil sám Babiš na svém čtvrtečním volebním setkání v Brně, o kterém referoval server iDnes.cz. „Mafru jsem nekoupil, podepsal jsem kontrakt. Není to vypořádané a nejsme tam," řekl účastníkům setkání Babiš. Opětovně se pak vyjádřil k důvodům, proč do médií vstupuje a postěžoval si na kvalitu některých novinářů. „Pokud koupím Mafru a dokončím transakci, tak Vám garantuju, že tam budu chtít mít nejlepší novináře," řekl s tím, že Mafru si nekupuje kvůli politice. „Určitě do voleb v Mafře nebudu a i po volbách Vám garantuju, že Mafra bude nezávislá," uvedl. 

Oproti původním plánům se tak převod vlastnictví od původních německých akcionářů k novému vlastníkovi zpožďuje. Původně se totiž předpokládalo, že transakce bude vypořádaná do konce letošního září. Takový harmonogram naznačoval i předseda představenstva skupiny Mafra Johannes Werle. Ten na začátku září pro MediaGuru.cz uvedl, že akvizice by mohla být ke konci září uzavřená. S prodejem už vyslovil souhlas i antimonopolní úřad. K tomu, aby byl převod ukončen, je ale potřeba vykonat ještě další kroky. „Vedle souhlasu ÚOHS je transakce podmíněna ještě některými dalšími kroky, které nemohu blíže upřesnit,“ uvedl na začátku září Johannes Werle. Zřejmě kvůli jejich nesplnění zatím nedošlo k převodu akcií z Rheinisch-Bergische na Agrofert.

Deníky MF Dnes, Lidové noviny a Metro tak zatím Babišovi oficiálně nepatří a možná celou předvolební kampaň ani patřit nebudou. To je důležitá informace vzhledem k případným výtkám k uvedeným deníkům za jejich možnou servilitu k Babišovi. Do té se minulý týden ve svém editorialu strefoval šéfredaktor týdeníku Reflex Pavel Šafr.

-mav-