Sunar je perlou v našem portfoliu

čtvrtek, 17. října 2013, 16:30 Lady Guru, Marketing Kateřina Straková

Mariola Matuszek, CEO společnosti Hero pro český a slovenský trh, hovoří o cílové skupině maminek a dětských hvězdách na obalech Sunaru.

V portfoliu značek společnosti Hero najdeme například cereální tyčinku Corny nebo kojeneckou výživu Sunar. Jak se vám daří řídit marketingovou komunikaci tak rozdílných značek?

Každý produkt má na starosti jiný brand manažer a jiná reklamní agentura. K synergiím dochází pouze v nákupu inzerce. Navíc se většina našeho týmu nachází v cílové skupině obou produktových kategorií. Žijeme těmito značkami a jíme naše výrobky. Například k obědu často bývají dětské cereálie a tyčinka Corny je skvělá druhá snídaně nebo rychlá svačina!

Nakolik marketing české divize ovlivňuje mateřská švýcarská společnost?

Naše značky potravin pro děti mají silné místní kořeny a řídí se čistě místně tak, aby oslovovaly cílovou skupinu. Veškerá reklama, návrh obalů a další komunikační materiály se vyrábí v tuzemsku. U džemů Schwartau Extra a tyčinek Corny se i přes jejich zahraniční původ rovněž připravuje marketingový mix čistě v České republice.

Značka Sunar cílí na maminky. Jaká jsou specifika této cílové skupiny?

Sunar je perlou v našem portfoliu. Na této značce vyrostly celé generace Čechů a Slováků. Dnes maminky mohou vybírat z mnohem větší palety značek a já jsem hrdá na to, že většina si jich stejně vybere Sunar. Podle mě je to proto, že hledají tu nejlepší výživu a chuť, která se jejich dětem bude zamlouvat. Naše maminky si chtějí užívat mateřství a trávit čas se svými dětmi. Dávají jim lásku a my se staráme o výživu.

Sunar letos představil limitovanou módní edici. Jaké jste zatím zaznamenali reakce? Chystáte další edici i napřesrok?

Výsledky předčily naše očekávání! Museli jsme poupravit plány, protože jsme vyprodali zásoby dřív, než jsme plánovali. Ty šaty navržené Hanou Zárubovou jsou totiž skutečně praktické – navržené maminkou pro maminky! Kladli jsme velký důraz na to, aby byly použity jen ty nejkvalitnější materiály – na dětské šaty byly použity pouze certifikované látky. Maminky se pak rády účastnily různých soutěží, aby dostaly kolekci zdarma. V obchodech, kde se konaly propagační akce, jsme zvýšili prodej i o 60 procent. A největší odměnou pro nás bylo to množství fotek od maminek, které se chtěly pochlubit svými malými hvězdami. To nás dovedlo k myšlence uspořádat promo akci „Vaše malá hvězda se může stát hvězdou Sunar obalu“.

K propagaci Sunar Fashion jste mezi fanoušky na Facebooku rovněž vybrali dětské modely a modelky. Jak vlastně vypadal takový casting?

„I vaše dítě se může stát hvězdou“ – byla promo akce na Facebooku, v rámci které jsme získávali nové fanoušky. Účast na promo akci byla podmíněna fotografií dítěte v šatech z řady Sunar Fashion zaslanou skrze aplikaci na Facebooku a získáním co nejvíc hlasů. Ze všech fotografií bylo vybráno 10 finalistů s nejvyšším počtem hlasů a z nich pak porota vybrala tři vítěze. Tyto tři hvězdy se staly hvězdami naší oficiální inzerce vydané v červencových vydáních časopisů pro maminky.

Součástí oficiálního zahájení Sunar Fashion jaro/léto 2013 byla v lednu módní přehlídka. Šaty z řady Sunar Fashion předvedla batolata včetně dětí celebrit. Rovněž jsme zorganizovali výstavu ve vybraných nákupních centrech. V podstatě šlo o road show, kde jsme prezentovali vybrané fotografie dětí v šatech Sunar Fashion získané během uvedení kolekce na trh.

Nedávno jste rozjeli novou soutěž „Hvězda Sunaru“. Její vítěz se stane tváří Sunar obalů. Jak maminky zareagovaly na tuto příležitosti?

Tato soutěž vyvolala velký ohlas. V září probíhala mediální kampaň a do soutěže se zapojily tisíce maminek, které se chtěly pochlubit svými malými hvězdami. Je nám líto, že nemůžeme potěšit všechny děti a ukázat je na našich obalech. Limitovanou edici Sunaru uvidíte v první polovině příštího roku.

Jaká média jsou u Sunaru nejefektivnější?

Snažíme se být tam, kde matky hledají informace. Digitální média, tedy internetová a facebooková stránka nám umožňují komunikovat oběma směry. Chceme naslouchat maminkám a trochu jim usnadnit jejich hektický život. Nadlinková komunikace podporuje image značky i mezi lidmi, jimž matky věří, například profesionálové ve zdravotnictví.

Značka Corny oslovuje hlavně ženy. Hodláte se zaměřit i na muže?

V minulosti jsme se soustředili čistě na muže. Ale když jsme si nechali udělat pár výzkumů, zjistili jsme, že ženy si tyčinky Corny kupují častěji než muži. Proto jsme změnili komunikaci z „macho“ stylu „CORNY - to dám!!!“ na „Corny – dvojnásobné potěšení“. Z energetické tyčinky jsme přešli k wellness tyčince. Více zdůrazňujeme pozitiva produktu, který je chutný a zároveň zdravý – koncept dvojnásobného potěšení. Možná to vypadá, jako že komunikujeme jen s ženami, ale ve skutečnosti 40 % tyčinek Corny kupují muži.

Minulý rok se tyčinka Corny hodně spojovala se sportem jako aerobik nebo zumba. Proč jste si vybrali právě takové sporty?

Pravda, podporujeme aerobik a zumbu. Rozhodli jsme se napojit na tyto sporty na základě toho, čemu se ženy nejčastěji věnují ve svém volném čase.  Krom těchto aktivit se rovněž zaměřujeme na sportovní a lifestylové akce i na wellness. Na přelomu září a října se koná velká akce, sportovní pohár Corny pro žáky středních škol – „SSAP“. Bára Špotáková je patronkou „SSAP“ již osm let a pro mladé lidi je ohromnou motivací. Takže bych řekla, že spíš než zumbu či aerobik podporujeme zdravý životní styl.

Co vás baví dělat ve volném čase?

Věnuju se turistice nebo prostě objevuji krásy míst, kde žiju. Celkem často cestuju do blízkých měst a zemí.  A pak mě baví věnovat se svému psovi (smích). Opravdu ráda vařím. Moc nečtu, pokud tedy nepotřebuju prášek na spaní.

Jak se vám žije v České republice v porovnání s rodným Polskem nebo Španělskem, kde jste žila dříve?

Všude si najdete něco, co se vám líbí i nelíbí. Samozřejmě život ve vlastní zemi je nejpohodlnější, což si člověk uvědomí, teprve když se pere s těžkostmi při pobytu v zahraničí. Jako cizinec se snažím přizpůsobit místní kultuře a zvykům a respektovat odlišnosti. Ale chce to čas, když si mám zvyknout na to, že „poledne“ je ve Španělsku ve dvě, a ne ve dvanáct jako u nás, a tudíž nechodit před druhou, když si s někým dáte schůzku v poledne (smích). Život v Česku mi víc připomíná můj domov. Snáz se mi komunikuje. Praha je úžasné město a já se jím moc ráda celé hodiny toulám. Nejvíc mi ale přirostl k srdci můj tým, který mi dokáže pomoct a nakopnout mě jak po pracovní, tak po společenské stránce. Skoro vše je o lidech a já jsem ráda, že patřím právě do toho týmu.

V jaké zemi byste žila nejradši? A proč?

Život v zahraničí člověka vždycky obohatí. Takže než odpovím na tuhle otázku, ráda bych toho zažila víc.

Mariola Matuszek

Na pozici generální ředitelky společnosti Hero pro český a slovenský trh působí od roku 2011.