Tržiště s placenými online články jde na slovenský trh

pondělí, 31. března 2014, 03:14 Internet & Mobil MediaGuru

Inzerenti kupují články na internetových blozích nejčastěji za 200-300 korun.

On-line systém za zprostředkování nákupu a prodejů reklamních a placených článků Placla se po pěti letech fungování v Česku přesouvá i na slovenský trh. Placla (zkratka z placené články) je tržištěm, kde si mohou inzerenti koupit článek o svém zboží či službách na blozích a elektronických magazínech. V loňském roce obsloužila 600 inzerentů a ti si objednali na více než 400 webech přes 12 tisíc placených článků. (Více viz infografika)

Aktuálně se ceny článků pohybují v Česku od 220 do 11 000 korun. Minimální cena na Placla.sk je nastavena na 8 euro za článek v tzv. běžné, necílené poptávce a na 36 euro v tzv. VIP poptávce, kterou správci serveru cíleně zasílají tematickým a navštěvovaným webům a blogům.

Na přelomu roku změnila Placla provozovatele, stala se jí společnost Severide internetových podnikatelů Václava Bartoše a Michala Kubíčka. Ten již působí na Slovensku v rámci své marketingové agentury PronetMedia.

„V posledních letech se čím dál víc začaly v systému objevovat i poptávky od slovenských inzerentů a také slovenští blogeři nabízeli své blogy a magazíny. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se tato část vyloupne z české verze a začne fungovat na vlastní doméně a v lokalizované verzi. Na začátku roku se jsme se dohodli a od doménového spekulanta jsme odkoupili doménu placla.sk,“ vysvětluje Michal Kubíček.

Další z tzv. pay per post systémů, server Kupčlánek.cz, byl zakoupen v podobnou dobu jako Placla právě Kubíčkovou firmou PronetMedia. Dva další konkurenční systémy skončily a sloučily se pod jiným názvem, nespecializují se však na placené články, ale nabízí i jiné online služby.

Na Slovensku funguje aktuálně jen jeden systém na prodej článku, PayPerPost.sk, provozuje ho firma Topreality.

Inforgrafika PayPerPost v ČR v roce 2013

Kliknutím zvětšíte

-mav-