Novinám se nedaří prosadit se v internetové inzerci

úterý, 10. června 2014, 07:30 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Vydavatelé světových novin získávají z internetové reklamy stále velmi nízké objemy.

Vydavatelům světových novin se stále nedaří prosadit se na internetovém inzertním trhu. Významná část z internetových reklamních rozpočtů je směřována na webové stránky pouze poloviny společností operujících na internetu. Většina z online inzerce přitom míří do Googlu. Uvádí to zpráva Světové asociace novin WAN-IFRA, kterou vydala při příležitosti probíhajícího světového novinového kongresu v italském Turíně.

Na rozdíl od tiskové reklamy tržby z digitální inzerce vydavatelů rostou (loni meziročně o 11 %, za posledních pět let o 47 %), jde však stále pouze o malý zlomek celkových obratů. Inzerce z tiskových vydání klesá zejména na velkých trzích v Severní Americe (-30 % za posledních 5 let) a v Evropě (-18 % za posledních pět let).

Vývoj tržeb z printové a digitální inzerce vydavatelů (růst/ pokles v %)

reklama print a digital

Vývoj tržeb z tiskové inzerce vydavatelů podle světových regionů (%)

reklama vyvoj

Celkově se vydavatelé finančně opírají stále o tištěná vydání svých titulů – ta tvoří 93 % veškerých tržeb novinových vydavatelů. Globální obraty vydavatelů z prodeje tištěného obsahu a z inzerce byly loni v souhrnu stabilní, když dosáhly 163 mld. USD. Přesto jsou stále pod úrovní roku 2008 (187 mld. USD).

Podíl tržeb z printu a digitálu na celkových obratech vydavatelů

prijmy celkem

Celkový náklad světových novin se v loňském roce globálně zvýšil o 2 %.  Tištěné noviny čte přibližně 2,5 miliardy lidí, zatímco 800 mil. lidí dává přednost čtení obsahu na digitálních platformách.

Opět platí, že pokles nákladů novin se týká především tradičních novinových oblastí – Evropy, Severní Ameriky a také Austrálie a Pacifiku. V Evropě se za pět let náklad novin snížil o 23 % (meziročně o 5 %). V ostatních světových regionech (tj. zejména Asie, Latinská Amerika a Střední Východ) je situace příznivější.

Vývoj nákladu novin v r. 2013 a za období 5 let (změna v %)

naklad_noviny

Zdroj všech dat: World Press Trends 2013, WAN-IFRA

-mav-