Bývalí redaktoři deníku Sme spustili vlastní projekt

středa, 12. listopadu 2014, 19:15 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Desítky redaktorů ze slovenského deníku Sme oficiálně spustily vlastní mediální Projekt N.

Bývalí redaktoři slovenského listu Sme, kteří kvůli spolupráci finanční skupiny Penta s novým spolumajitelem vydavatele Sme hromadně podali výpověď, zahájili vlastní mediální projekt. Jeho prvním výsledkem je mimořádné vydání novin u příležitosti 25. výročí pádu komunismu v bývalém Československu. Do budoucna redakce počítá se spuštěním vlastního zpravodajského webu, který by v závislosti na zájmu čtenářů měl doplnit deník nebo týdeník.

Na titulní stránce list otiskl fotografii davu lidí na jednom z náměstí v Bratislavě v listopadu 1989 a komentář šéfredaktora Projektu N Matúše Kostolného, který donedávna vedl redakci listu Sme. Bezplatné noviny přinesly kromě jiného články a rozhovory o sametové revoluci. Komentář v listu, který dostanou obyvatelé Bratislavy do svých poštovních schránek a který některá knihkupectví budou přikládat k objednávkám klientů, má také slovenský prezident Andrej Kiska. Noviny na 36 stranách vyšly na pětimilionovém Slovensku v nákladu 210.000 kusů.

Redakce na svém webu uvedla, že od příštího roku chce spustit plnohodnotný zpravodajský portál. První články hodlá zveřejňovat už v průběhu listopadu. V prvním čtvrtletí příštího roku by měl portál doplnit tištěný deník nebo týdeník, a to v závislosti na zájmu čtenářů. Ti si budou moci předplatit přístup k webovému obsahu portálu na půl roku za 29 eur (800 Kč), nebo v kombinaci přístup na web a tištěnou verzi deníku nebo týdeníku za 69 eur (1905 Kč) na půl roku nebo rok - v závislosti na tom, zda redakce bude vydávat deník nebo týdeník.

Zmiňované předplatné je dražší než přístup ke zpoplatněnému obsahu webů, které v minulosti některá slovenská média zavedla v rámci společného projektu Piano. Roční předplatné v Pianu přijde na 39 eur.

Členy redakční rady Projektu N se kromě jiných stali poradce slovenského prezidenta a bývalý slovenský velvyslanec ve Spojených státech Martin Bútora, editor českého týdeníku Respekt a někdejší šéfredaktor Sme Martin Šimečka nebo organizátor největšího slovenského hudebního festivalu Pohoda Michal Kaščák.

Několik desítek redaktorů listů Sme, tedy značná část redakce, podalo výpověď kvůli tomu, že se finanční skupina Penta stala finančním partnerem společnosti Namav, nového spolumajitele Sme. Namav si měla původně nechat polovinu akcií společnosti Petit Press, která vydává kromě jiného deník Sme, podle nedávné dohody ale ustoupí do menšinového postavení. Manažerský vliv ve vydavatelství si udrží jeho druhý dosavadní akcionář, společnost PSIS.

Většině odcházejících redaktorů listu Sme uplyne výpovědní lhůta na konci roku.