Internetový humor, který může vydělávat

sobota, 06. prosince 2014, 22:33 Internet & Mobil MediaGuru

Martyho Frky zamířily z Facebooku až do pohostinství, Infobaden News sází na crowdfunding.

V prostředí českého internetu funguje několik internetových projektů, které dokázaly vybudovat komunitu kolem specifického druhu humoru. Jak jsme ale již psali dřívekomunita ani lajky k ziskovosti nemusí stačit. Zároveň je třeba dodat, že snahy o monetizaci vtipných stránek často následují až ve druhém sledu po neočekávaném úspěchu a vydávají se spíše za hranice online světa.

Přímou cestou k monetizaci ovšem jde recesistická stránka Infobaden News, dle vlastního označení druhý nejdůvěryhodnější server na českém internetu. Její připravované rozšíření o videoobsah využívá principy komunitního financování a rozjíždí se coby startup přes službu Startovač.czTěsně před koncem sbírky to ale vypadá, že na svůj úkol vybrat půl milionu korun zřejmě nedosáhnou, přestože montáž z prezidentské návštěvy Miloše Zemana na Slovensku s komentářem Michala Dusíka nasbírala zrovna necelých 500 tisíc zhlédnutí na YouTube.

Zatímco Infobaden se snaží monetizovat přímo vlastní obsah a nabídnout jeho nové formy, další stránky českého internetového humoru získávají dodatečný zdroj svých příjmů v off-line světě. Například populární Opráski sčeskí historje mají na Facebooku přes 45 tisíc fanoušků a na pultech knihkupectví několik vydaných obrázkových knížek. Události českých dějin podaných popularizační formou dokonce měly svou výstavu v Národním muzeu. To s sebou nese, i přes nezpochybnitelný komerční úspěch a popularitu série, problém změny kontextu, se kterým přichází i možná změna vnímání celé série. Zatímco na Facebooku tento druh humoru podle jeho tvůrce baví dospělé lidi, kteří navíc musejí mít alespoň základní znalosti české historie, zasazení Oprásků do kontextu instituce Národního muzea už může vyvolat pochybnosti o vhodné vzdělávací formě.Z jazykové a výtvarné recese, kterou navíc dostatečně ocení erudovaní jedinci, se stává svého druhu učební pomůcka.

Nekorektní humor vyznačuje hranice

Kreslené vtipy a jazykové hříčky si našly cestu na knižní trh také v případě Martyho Frků. Facebooková stránka nabízí svým desetitisícům fanoušků každý den nový „frk“, který vyniká recesí vůči představě dobrého vkusu. Nově spuštěný e-shop nabízí kromě knižních vydání Frků i mikiny s „hákovým křížem.“ Ještě předtím se ale Marty a jeho Frky vydali i do sféry pohostinství, když na pražském Žižkově zahájila provoz Martyho Frky Pub. Zdi podniku, včetně toalet, zdobí Martyho kresby.