ČRo letos spustí na části území digitální vysílání

středa, 28. ledna 2015, 12:17 Rádio MediaGuru

Náklady na digitální vysílání rozhlas v první fázi odhaduje na 25 milionů Kč ročně.

Český rozhlas letos spustí plnohodnotné digitální vysílání, které má zatím pokrývat deset až patnáct procent populace. Rozhlas toto vysílání z legislativních důvodů bude považovat za experimentální. Na zasedání Rady Českého rozhlasu to ve středu řekl ředitel odboru techniky Karel Zýka. Rozhlas současně představil vlastní koncepci digitalizace, která vyžaduje splnění několika podmínek, mimo jiné vytvoření legislativy nebo financování souběžného vysílání.

Vysílání v plnohodnotném rozsahu bude podle Zýky zahájeno v letošním roce z hlavního města. Očekává pokrytí v rozsahu 10 až 15 procent populace. V letech 2015 až 2017 mají být dále pokryty Brno, Ostrava a Plzeň. Konečné vypnutí analogového systému by mohlo nastat v roce 2025, mimo jiné s ohledem na ukončení vysílacích licencí soukromých provozovatelů.

Letošní spuštění má být prvním krokem k budoucímu kompletnímu přechodu na rozhlasové digitální vysílání v Česku. Digitální tým ČRo složený z programových, ekonomických, právních či technických odborníků, již představil koncepci, která v deseti kapitolách pokrývá hlavní otázky tohoto rozvoje. Kromě legislativy, kterou zatím představuje pouze strategie správy spektra od Českého telekomunikačního úřadu, jde o financování souběžného analogového a digitálního vysílání nebo koordinaci se soukromým sektorem. Pro úspěšný průběh digitalizace rozhlas prosazuje vznik takzvané národní koordinační skupiny a plánu přechodu, jež by počítaly i se soukromými provozovateli.

Náměstek generálního ředitele Michal Koliandr radě jmenoval čtyři zdroje, které by rozhlas mohl na digitalizaci využít. Jako jeden z nich uvedl dočasné nebo trvalé zvýšení koncesionářského poplatku. Dále by to mohly být prostředky ze soudního sporu o DPH, kde rozhlas čeká na proplacení od finančního úřadu. Jako další zdroj se nabízí legislativní úprava výběru DPH, která by rozhlasu umožnila, že by tuto daň neúčtoval jako náklad rozpočtu. Poslední variantou by podle Koliandra byla účelová státní dotace.

Náklady na digitální vysílání rozhlas zatím odhaduje na 25 milionů korun ročně při pokrytí zmíněných aglomerací. Při pokrytí, které by odpovídalo dnešnímu stavu, by šlo o 140 milionů korun.

Rozhlas uvedl, že je připraven digitální vysílání zahájit a již má pro ně přichystané stanice, které zatím šíří pouze v takzvaném televizním multiplexu a na webu. Nabízí se také nové projekty jako například ČRo Sport. Podle koncepce je potřeba také spolupracovat s výrobci aut a velkými prodejci elektroniky s ohledem na dostatek vhodných přijímačů pro posluchače.