Poslanci řeší, zda vypustit podprahovou reklamu

úterý, 24. února 2015, 15:43 Aktuality, TV MediaGuru

Volební výbor Poslanecké sněmovny se zabýval ustanovením podprahové reklamy v zákoně č. 40/1995 (Zákon o regulaci reklamy), podle kterého se reklama založená na podprahovém vnímání zakazuje. Volební výbor otevřel novelizaci zákona poté, co ministerstvo průmyslu a obchodu poukázalo na výtky ze strany Evropské komise (EK). Podle EK je současná tuzemská právní úprava přísnější, než je třeba.

Volební výbor se ale obává, že nemá v ruce jasné odůvodnění, kterým by v zákoně zrušil ustanovení zákazu podprahové reklamy. Za určitých okolností by mohla být podprahová reklama zapovězena ustanovením o zákazu nekalé reklamy. Podle právního vyjádření Parlamentního institutu, který si výbor nechal zpracovat, ale nemusí být podprahová reklama vždy nekalou praktikou. „Chybí mi průkazné přesvědčení, že podprahová reklama bude vždy považována za nekalou reklamu,“ uvedla na jednání členka výboru Nina Nováková (TOP 09).

Česká legislativa navíc v Zákoně o provozování rozhlasového a televizního vysílání (zákon č. 231/2001 Sb.) zakazuje použití obchodních sdělení obsahujících podprahové sdělení.

Druhým sporným paragrafem v Zákoně o regulaci reklamy je paragraf týkající se reklamy pohřebních služeb. Také na ten upozorňuje Evropská komise.

Poslanci se po diskusi rozhodli projednávání těchto paragrafů přerušit do březnové schůze výboru. Do té doby si vyžádají další materiály.

-mav-