CRA připravují spuštění regionální sítě DAB pro komerční rádia

pondělí, 3. června 2024, 06:40 Aktuality, Rádio MediaGuru

České Radiokomunikace (CRA) zahájí vysílání regionální sítě digitálního rozhlasového pozemního vysílání (DAB) na kmitočtech, které získaly v aukci. ). Jako první bude spuštěna regionální vysílací síť R15 z vysílače Praha Žižkov.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

České Radiokomunikace (CRA) zahájí vysílání regionální sítě digitálního rozhlasového pozemního vysílání (DAB) na kmitočtech, které získaly v aukci. Tu organizoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jako první bude spuštěna regionální vysílací síť R15 z vysílače Praha Žižkov.

Z důvodu ukončení platnosti stávající kmitočtové licence vypnou CRA v pátek 31. května ve 23:59 stávající pilotní DAB vysílání z vysílače Praha – Žižkov na kmitočtu 7A. CRA zahájí vysílání na novém kmitočtu 6B, který získaly v aukci s dobou platnosti do roku 2040. Vysílač bude zařazen do regionální vysílací sítě R15.

DAB vysílání na finálním kmitočtu bude zahájeno nejpozději do 14. června. Všechny komerční stanice, které nyní vysílají v pilotní síti, budou vysílat v nové regionální síti R15. Signálem této sítě, ve které vysílá 14 rozhlasových stanic, bude pokryto více než 1,5 miliónu obyvatel Prahy a středních Čech.

CRA tím spouštějí první z DAB sítí postavených na základě kmitočtového přídělu od ČTÚ, které získaly v elektronické aukci. Zahájení vysílání v dalších DAB sítích se předpokládá ve druhé polovině letošního roku.

Rozvoj digitálního rádia DAB+ brzdí nízká penetrace přijímačů

středa 22. května 2024

-mav-