Facebook chystá nový zpravodajský formát

úterý, 24. března 2015, 14:05 Internet & Mobil MediaGuru

Pro tvůrce mediálních obsahů může být ale přenesení obsahu na Facebook rizikové.

Populární internetová sociální síť Facebook by v budoucnu mohla zveřejňovat obsah zpravodajských portálů a ne jen uvádět odkazy na cizí servery, jako je tomu nyní. Informoval o tom portál listu The New York Times s tím, že Facebook v uplynulých měsících v tichosti vedl příslušná jednání s několika mediálními společnostmi.

Facebook s 1,4 miliardou uživatelů je pro zpravodajské portály velkým lákadlem, zároveň ho ale vnímají rozporuplně. Pokud by se vydavatelské domy rozhodly zmíněný plán uskutečnit, znamenalo by to pro ně odklon od dosavadní strategie. Zpravodajské portály jsou totiž navyklé na to, že čtenáři využívají jejich ekosystém a že klienti jim o sobě zároveň nechávají cenná osobní data.

Sociální síť se proto snaží obavy mediálních společností rozptýlit, podrobnosti možné dohody ale k dispozici nejsou. Její součástí očividně budou způsoby přerozdělování příjmů z reklamy, neboť komerční sdělení budou zpravodajský obsah doprovázet.

Podle amerického deníku chce v nadcházejících měsících sociální síť začít s testováním nového zpravodajského formátu. Do zkoušek se údajně vedle listu The New York Times zapojí BuzzFeed a National Geographic a možná i britský deník The Times, se kterým se údajně Facebook již takřka dohodl.

Facebook v minulosti opakovaně prohlašoval, že chce ještě více usnadnit a zrychlit přístup k elektronickému obsahu. V současné době je zpravodajství zpřístupněno formou odkazů a pro přečtení celého textu je třeba na odkaz kliknout, aby se otevřelo v prohlížeči nové okno zpravodajského portálu. To obvykle trvá asi osm vteřin, což je podle Facebooku příliš dlouhá doba, obzvláště pak pro mobilní zařízení, kde se v boji o přízeň čtenářů počítá každá milisekunda.