Marketingová příležitost jedněch šatů

sobota, 07. března 2015, 09:05 Internet & Mobil MediaGuru

Značka, která za šaty stojí, se snažila nenadálý zájem vytěžit na maximum.

Určitě jste je již zaznamenali. Ty šaty, které jsou pro jednoho očividně modro-černé, zatímco druhý si stojí za tím, že jsou přece bílo-zlaté. Téma, které před pár dny plnilo kanceláře i domácnosti a zapříčinilo nejednu ostřejší výměnu názorů, se stalo zajímavou marketingovou příležitostí pro značku Roman Originals, jež za šaty stojí.

Úspěch díky datům v reálném čase

Celosvětový zájem, jenž se virálně prohnal přes sociální sítě, značka přitom vůbec nečekala. Šaty do světa vystřelil příspěvek skotské zpěvačky Caitlin McNeill na Tumblr z 25. února, kde se ptala, jaké barvy šaty ve skutečnosti jsou. Po víkendu měl její post již 73 milionů zhlédnutí. Kolem šatů se vyrojilo mnoho reakcí, odborníci začali daný fenomén vysvětlovat a do celosvětové internetové diskuse se zapojila například i Kim Kardashianová a její manžel Kanye West. Nutno dodat, že název značky Roman Original v něm však chyběl.

Značka se proto rozhodla celosvětový zájem o její produkt pořádně využít. Začala komunikovat na sociálních sítích a své příspěvky a reklamy neustále aktualizovala podle dat získávaných v reálném čase.

„Na sociálních sítích jsme hned rozjeli vlastní kampaň, a to zejména na Twitteru a Facebooku. Snažili jsme se, abychom tuto příležitost v komunikaci reflektovali. Na domovské stránce našeho webu jsme dané šaty propagovali s hashtagem #TheDress a spustili jsme o ně také soutěž s cílem navýšit počet našich registrovaných zákazníků,“ popisuje pro britský server Marketing Adrian Addison, šéf e-commerce Roman Originals. Díky chameleonským šatům a následné kampani významně narostla návštěvnost webových stránek a vzápětí i prodeje. Situaci na internetu se přizpůsobila i komunikace v kamenných obchodech.

Úspěch komunikace připisuje Adrian Addison schopnosti rychle reagovat, což bylo možné zejména díky datům získávaných v reálném čase prostřednictvím technologie Quantcast.

Nyní Roman Originals vytváří limitovanou edici bílo-zlatých šatů, které budou dány do aukce na eBay. Výtěžek bude věnován na dobročinné účely.

Šaty v komunikaci jiných značek

Internetový mem samozřejmě neopomněly využít ve své komunikaci i jiné značky. Například Toyota s ním podpořila model Aygo, Škoda svou Fabii.

Toyota

Skoda

Ve světě se k šatům vyslovily i M&M’s, Donkin' Donuts, Lego či Xbox. 

-kch-