SPIR řeší nezobrazené reklamy ve formátu Flash

čtvrtek, 30. dubna 2015, 10:15 Internet & Mobil MediaGuru

Téměř dvacet procent pageviews, hlavně v mobilech, nezobrazuje Flash reklamy.

Online reklamní trh by se měl zabývat kontinuálně klesající platformou pro zobrazovaní reklamy ve stále nejrozšířenějším formátu Flash. Reklamní prostor s podporou technologie Flash bude totiž stále ubývat. Výhradní příčinou je růst podílu mobilních platforem (chytré mobilní telefony a tablety) na návštěvnosti médií. Média to do budoucna mohou pocítit ve zmenšujících se příjmech z reklamy, zejména plošné reklamy s obchodním modelem CPT. Profesní internetové sdružení SPIR proto připravilo úvodní informační materiál popisující technologii HTML5, nahrazující ustupující technologii Flash. V dokumentu je uveden i praktický příklad tvorby jednoduchého HTML5 animovaného banneru včetně odkazů na užitečné nástroje.

Podíl pageviews na českém internetu bez podpory Flash, 2008-2015

Graf_SPIR

Hlavní zjištění vyplývající z dokumentu

1. Online reklamní trh čím dál častěji skloňuje viditelnost reklam, jedním z důvodů nezobrazování richmedia kreativ je nepodpora použité technologie Flash v internetovém prohlížeči.

2. Celkem 19 % všech pageviews v ČR je bez podpory Flashe. Z naprosté většiny to jsou zhlédnuté stránky z mobilních zařízení, kde míra nepodpory se blíží 100 %.

3. Zásadním problémem pro Flash jsou mobilní platformy, jejichž podíl na provozu internetu neustále roste, aktuálně se v ČR podílí 16 % (2/2015). Podpora pro Flash je prakticky nulová.

4. Současné reklamní standardy SPIR definují, že součástí podkladů richmedia reklamy, která pro zobrazení vyžaduje spuštění doplňku v prohlížeči, by měl být alternativní rastrový soubor (obrázek), který se zobrazí v případě chybějícího nebo blokovaného doplňku prohlížeče, ale téměř nikdo to nedělá.

5. Možným východiskem ze závislosti na přítomnosti Flash přehrávače v prohlížeči  je použití formátu  HTML Richmedia kreativy s využitím možností, které přineslo HTML5 – nativní přehrávání multimédií přímo ve webovém prohlížeči a možnost běhu animací nebo aplikací bez závislosti na doplňcích třetích stran v prohlížeči

6. HTML5 nativně podporují všechny prohlížeče včetně mobilních platforem, není potřeba žádný doplněk (plug-in).

7. HTML5 je formálně od 28. října 2014 v konečné specifikaci, ve skutečnosti jsou standardy HTML5 průběžně aktualizovány (HTML Living Standard), na základě zpětných vazeb od webdesignerů, tvůrců prohlížečů a SW nástrojů nebo dalších zúčastněných stran

8. HTML5 kreativy jsou složitější na tvorbu, chybí dobrá podpora SW nástroji, u médií se pracněji kontrolují chyby při nasazení (lidská práce), existují technická omezení při nasazení a chybí jednotná technická specifikace formátu HTML5 akceptovaná českými reklamními médii, která by byla kompatibilní i se zahraničními servery.

9. Kdyby byly jen desktopové prohlížeče, byl by Flash stále nejlepším řešením, s nejširší základnou tvůrců a softwarové podpory.

10. Přestože má HTML5 proti Flashi stále mnoho nevýhod, výhody budou převažovat a učení trhu na HTML5 reklamy je nevyhnutelné. Hlavním důvodem je masivní růst mobilních platforem.

Dokument včetně návodu pro výrobu HTML5 banneru zde: spir_html5_intro

-mav-