Babiš: Mafra vydělává přesně tak, jak jsem chtěl

čtvrtek, 07. května 2015, 07:30 Tisk MediaGuru

Mafra má podle svého majitele na účtu 300 milionů. Médií se Babiš zbavovat nechce.

Majitel mediální skupiny Mafra a ministr financí Andrej Babiš je se svou mediální investicí spokojen. Mafra měla minulý rok podle jeho slov cashflow 322 milionů korun, nyní má mít na účtu 300 milionů. „Mafru jsem koupil za osminásobek EBITDA a nyní vydělává přesně tak, jak jsem chtěl,“ řekl na své přednášce v rámci programu Cesta úspěšných na pražské VŠE.

Podle oficiálních informací společnosti Mafra se za loňský rok zdvojnásobil ukazatel EBITDA (provzní zisk společnosti před započtením úroků, daní a odpisů) oproti stejnému období roku 2013. EBITDA dosáhla výše 266 milionů korun, tržby dosáhly úrovně 2,47 mld. korun, což je o 0,5 % méně oproti předcházejícímu roku.

Mafru koupil Babiš v červnu roku 2013. Připojil ji ke slovenskému Ecopressu a regionálním týdeníkům 5plus2. V době před dvěma lety zároveň uvažoval o koupi českého Ringieru, vydavatele deníku Blesk. Cena 180 milionů eur se mu však tehdy zdála příliš.

Média bere Andrej Babiš jako investici a nehodlá se jich v budoucnu zbavovat, a to ani po svém odchodu z politiky. „Kupoval jsem je s určitým investičním záměrem. Jen jsem tehdy bohužel nedomyslel, že tak novináře dostanu do blbé pozice,“ přiznal Babiš a postěžoval si, že „jeho“ novináři příliš neví, jak o něm jako politikovi psát a že se jim kvůli tomu ostatní posmívají: „Mimo jiné i ti, kteří Lidovky vytunelovali a teď si založili servery antiBabiš.“

Jako už několikrát předtím zmínil, že obsah svých médií nechce a nebude ovlivňovat. „Tím, že jsem vstoupil do médií, přišly i další podnikatelské skupiny, které nahradily ve vlastnictví Němce, kteří chtěli jen vydělávat. A novináři, ti nosiči svaté pravdy, si dělali, co chtěli. Teď, co jsme tam přišli, se to hodně změnilo,“ řekl Babiš.

Nakonec neopomněl zmínit svůj postoj k veřejnoprávní televizi. „Má k dispozici sedm miliard ročně a nikdo neví, za co je utrácí,“ podotkl Babiš a dodal, že ve chvíli, kdy se v poslanecké sněmovně projednávala výroční zpráva České televize, vzala si TOP 09 na dvě hodiny přestávku: „To, aby se ta výroční zpráva nečetla.“

-kch-