Facebook spouští publikační platformu pro vydavatele

středa, 13. května 2015, 10:18 Internet & Mobil MediaGuru

Facebook se spojil s vydavateli a přichází s vlastní publikační platformou Instant Articles.

Facebook spustil pro vydavatele nový produkt Instant Articles, platformu pro publikování obsahu přímo uvnitř facebookové mobilní aplikace. Novinka má uživatelům přinést rychlejší přístup k interaktivním článkům, pro vydavatele znamená možnost oslovit na Facebooku více čtenářů.

Jak bude novinka v praxi fungovat? Články vydavatelů, kteří budou Insant Articles využívat, se při rozkliknutí zobrazí přímo v aplikaci v rozhraní optimalizovaném pro konzumaci obsahu v mobilních telefonech. Hlavní předností oproti odkazům na články na webu vydavatele je rychlost jejich načtení a možnost využívat interaktivní funkce. Do projektu se v první fázi zapojilo devět světových vydavatelů: The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel a Bild.

Facebook tímto krokem reaguje na stále rostoucí konzumaci zpráv prostřednictvím mobilních zařízení, když sociální média zároveň ve velké míře slouží ke sdílení článků a pro velkou část médií tvoří významný zdroj návštěvnosti. Jak ale Facebook upozorňuje, načtení konkrétního článku v prohlížeči trvá v průměru 8 vteřin, což z článků dělá „nejpomalejší typ obsahu na Facebooku“. Instant Articles mají přístup k článkům zrychlit – po kliknutí se zobrazí s okamžitou odezvou.

Vedle zrychlení je dalším benefitem Instant Articles sada interaktivních funkcí, které vydavatelům umožňují nabídnout v článcích fotografie ve vysokém rozlišení, automaticky přehrávaná videa, interaktivní mapy nebo audio záznamy. Uživatelé pak můžou „lajkovat“ a komentovat jednotlivé části textu přímo v článku.

Aby dával celý systém pro vydavatele smysl, nabízí jim Facebook model, kdy můžou reklamní prostor ve svých článcích prodávat inzerentům sami a inkasovat tak z inzerce celý zisk. Druhou možností je zhodnotit za provizi z výdělku volné inzertní plochy v rámci reklamní sítě Facebook Audience Network. Vedle toho budou mít vydavatelé přístup k datům o čtenosti a dalším statistikám.

Skeptici ale poznamenávají, že Facebook má významnou moc nad tím, jaké články uživatelé uvidí a jaký reklamní formát bude prodaný.

Novinka je zatím dostupná ve facebookové aplikaci pro iPhone se zvláštní sadou článků od The New York Times, BuzzFeed, National Geographic, NBC a The Atlantic. Facebook současně slibuje, že bude Instant Articles s partnery dál rozvíjet na základě zpětné vazby od čtenářů. Další informace o projektu jsou dostupné na webu.