Výzkum: Videa sleduje na mobilech denně 14% lidí

pátek, 29. května 2015, 07:47 Internet & Mobil MediaGuru

S rostoucí penetrací mobilních zařízení se zvyšuje počet lidí, kteří sledují videa na mobilu nebo tabletu.

Internetová videa sleduje nejvíce lidí na počítačích a noteboocích, roste ale i popularita jejich sledování na smartphonech nebo tabletech. Chytré telefony vedou u nejmladších uživatelů, po tabletu sahají i ostatní členové rodiny. Výsledky vycházejí z výzkumu Video na internetu 2015, který pravidelně realizuje společnost Mediaresearch. Zúčastnila se ho tisícovka respondentů z Českého národního panelu, kteří reprezentují internetovou populaci ČR starší 15 let.

Ačkoli lidé stále nejvíce sledují internetová videa na noteboocích (alespoň jednou denně 32 %) nebo na klasických stolních počítačích (27 %), čím dál častěji sahají též po mobilních zařízeních, hlavně smartphonech a tabletech. Na video na smartphonu se v současnosti dívá alespoň jednou denně 14 % lidí, na tabletu 10 %.

Frekvence sledování videa na různých zařízeních

Video mobile_1

„Z hlediska věku není překvapením, že nejčastěji spouští videa na chytrém telefonu mladší věkové skupiny, pro které je dnes tento přístroj takřka samozřejmostí,“ upřesňuje senior research manažerka Mediaresearch Alena Ivánková. Smartphone jako médium pro přehrávání internetového videa nejvíce využívají respondenti ve věku 15-24 let (alespoň jednou denně 32 %). Naopak nejstarší generace (55 a více let) jej k tomuto účelu denně využívá minimálně. Starší generace ostatně o smartphony tak velký zájem zatím nejeví, více než dvě třetiny internetových uživatelů ve věku 55+ smartphone vůbec nevyužívají.

„Tablet naproti tomu plní funkci spíše rodinného média. Pro videa z internetu je sice využíván o něco méně než smartphone, ale mezi věkovými skupinami už nejsou tak výrazné rozdíly,“ uvádí Ivánková. Nejpopulárnější je pro sledování internetového videa opět mezi nejmladšími (15-24 let), z nichž alespoň jednou týdně takto tablet používá více než čtvrtina. Videa z internetu na tabletech sleduje ale až pětina lidí ve věku 45-54 let.

Podíl věkových skupin na sledování videa prostřednictvím různých zařízení

Video mobile_2Zdroj dat: Mediaresearch

-mav-