Pelta: Synot liga se přesune jen na placené TV kanály

středa, 13. ledna 2016, 12:21 TV MediaGuru

Do budoucna se zápasy české fotbalové ligy mají vysílat jen na placených kanálech.

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta počítá s tím, že v budoucnu budou českou nejvyšší fotbalovou soutěž Synot ligu vysílat pouze placené stanice. Jen zvýšení příjmu z televizních práv podle něj může českému fotbalu zajistit konkurenceschopnost na mezinárodní scéně. V současnosti je pro televizní diváky zpoplatněn pouze jeden zápas z každého kola Synot ligy.

"Jestli chceme ligu zkvalitnit, tak potřebujeme peníze. A velká možnost růstu příjmů je pouze v prodeji vysílacích práv. Proto jako jedinou možnost vidím, že fotbal odejde z veřejnoprávních médií na placené stanice a budou ho platit konzumenti, tedy diváci," řekl dnes Pelta novinářům.

"Chápu, že to pro obyčejného člověka není příjemná zpráva, ale je to jediná možnost, jak udržet český fotbal konkurenceschopný. Jsme už jen jedna z mála zemí, kde jsou přenosy na veřejně dostupné televizi," uvedl.

Majitelem vysílacích práv na fotbalovou ligu je až do roku 2018 společnost Pragosport, která je získala loni za zhruba 400 milionů korun a prodává je dál. Momentálně z každého ligového kola běží jedno utkání na placené stanici O2 Sport. Další dva až tři zápasy vysílá veřejnoprávní ČT Sport. O2 má práva na ligu i na další dvě sezony. Na internetu vysílá všechny zápasy server iSport.cz, z čehož je vždy jeden zápas placený.

V roce 2018 by nový prodej vysílacích práv mohla řídit už samostatná liga, která jedná o svém odtržení od FAČR. Podle Pelty zbývá dořešit poslední věci především finančního rázu a nevylučuje, že by se vše mohlo stihnout už pro příští sezonu.

"Výrazně se atmosféra kolem jednání zklidnila, padají spíše pragmatické názory bez emocí. Je třeba dořešit peníze, aby to neohrozilo okresy a kraje. Jedná se také o tom, kolik by měla liga zástupců ve výkonném výboru," řekl Pelta. "Až dojde k dohodě, vše bude muset posvětit výkonný výbor a některé body i valná hromada. Uvidíme, ale zatím není důvod říkat, že se to nestihne do července," dodal.