O2: U youtuberů se vyplácí „hacknout“ řád komunity

středa, 24. února 2016, 06:30 Internet & Mobil, Marketing MediaGuru

O2 má s youtubery už bohaté zkušenosti, u projektu SmartUp mu pomohli vybudovat povědomí.

Zapojení youtuberů do marketingové komunikace je při cílení na mladší věkové skupiny v současnosti víceméně nezbytností. Jejich mediální zásah na YouTube, ale i na dalších sociálních sítích je v porovnání s brandovanými kanály obrovský. Poměrně intenzivně s nimi spolupracuje i mobilní operátor O2, který se o své zkušenosti podělil na konferenci The Best of Global Digital Marketing.

Jednou z bariér ke spolupráci s youtubery je přesvědčit lidi ve firmě. „Za tímto účelem jsme pro naše lidi uspořádali veletrh budoucnosti, kam jsme pozvali známé youtubery.  Pro ilustraci jejich mediálního zásahu jsme dva z nich – Shopaholic Nikol a Stejka – požádali, aby se vyfotili a zasdíleli svou fotku na Instagramu. Jen za 15 minut měla ta fotka dva tisíce lajků, po skončení akce už 17 tisíc,“ popisuje za O2 Dorota Kajfoszová.

YouTubery využila společnost nejen ve své kampani #Velkocesko, ale i k podpoře nového projektu SmartUp Nadace O2, který po pěti letech nahradil dosavadní Think Big. Projektem cílí O2 na lidi do 26 let a nabízí jim až 185 tisíc korun na realizaci nápadů s cílem zlepšit něco v jejich okolí. Na samotnou kampaň, jež byla především akvizičního charakteru, měla k dispozici rozpočet pohybující se v nižších řádech stovek tisíc.

Ke spolupráci O2 pozvala již zmíněnou dvojici YouTuberů – Shopaholic Nikol a Stejka, kteří na podporu projektu natočili celkem sedm videí. „Záměrně jsme vybrali rozdílné youtubery. Stejk patří do skupiny letsplayerů, kteří točí, jak hrají videohry, Nikol zase představuje typicky holčičí kanál, kde se testuje kosmetika,“ vysvětluje Jáchym Jakeš, jenž pracuje v interním kreativním týmu O2. „Vyplatilo se nám ,hacknout‘ jejich komunitu naprosto jiným obsahem, protože to jejich publikum zaujalo,“ dodává.

Každé ze sedmi videí přitom mělo jinou funkci a poskytovalo další informace. V prvních byl projekt SmartUp představen, v dalších byli diváci inspirováni. „Díky tomu byla kampaň živá. Každé video generovalo další content,“ doplňuje Pavla Dúbravská z agentury Nydrle která s interní kreativou O2 spolupracuje. Video s lavičkou například vyvolalo dotazy, jak je možné si lavičku vytvořit, na což kreativní agentura reagovala vytvořením podrobného návodu.

Videa dosáhla téměř 1,5 milionů zhlédnutí, 60 tisíc lajků na YouTube a 1 500 komentářů. Do SmartUpu bylo přihlášeno několik stovek nápadů a jeho awareness v cílové skupině dosahuje po roce od spuštění 21 %, což je o 6 % více než u pětiletého Think Big.

„Tvorba youtuberů i tón, kterým hovoří ke svému publiku, musí zůstat autentické, proto je dobré u kampaně sice být, ale do výsledné podoby videí nemluvit. Je pravda, že ne všechna videa se povedou, ale to se s postupnou profesionalizací youtuberů bude zlepšovat,“ myslí si Jáchym Jakeš.  

-stk-

Foto: Nydrle