ČT na podzim uvede historický seriál Já, Mattoni

středa, 06. července 2016, 17:55 TV MediaGuru

Česká televize nabídne od konce letošních prázdnin nový historický seriál Já, Mattoni.

Česká televize představila ve středu na karlovarském festivalu jeden z dílů seriálu Já, Mattoni držitele Českého lva za režii Marka Najbrta. Na obrazovce se objeví od začátku září nebo už od konce srpna, uvedli v diskusi v Karlových Varech jeho tvůrci. Vysílacím dnem by mohl být pátek, zatím ale nejde o potvrzený termín ze strany České televize. Pátek je každopádně dnem, který Česká televize vyhrazuje pro vysílání svých seriálů.

Životopisná sága o osudech ambiciózního Heinricha Mattoniho se vrací k tradici velkých historických seriálů. "Hlavním důvodem, který mě přiměl tuhle práci přijmout, byl jednoznačně scénář. Myslel jsem si, že přečtu jednu dvě epizody a celou věc odmítnu. Přečetl jsem jich rovnou sedm a nestačil se divit, jak mě příběh pohltil," uvedl ke scénáři Petra Zikmunda režisér Najbrt. Devatenácté století ho lákalo dávno, už dřív uvažoval o námětech z těch časů.

"Zaujalo mě, že přestože Mattoni nebyl největším podnikatelem své doby, vyznačoval se výjimečným osobním kouzlem a moderním smyslem pro marketing," dodal.

Třináctidílný seriál vznikal na základě literární předlohy Dravec Mattoni autorů Bohuslava Machka a Marie Dolejší. Už v 90. letech podle ní scénář připravil Petr Zikmund. Samotné natáčení začalo v říjnu 2014. Seriál zasahuje dlouhý časový úsek od druhé poloviny 19. století až do roku 1910. Obsáhne tak legendární období "šťastného světa", kdy byly hrůzy válek ještě daleko a kdy Heinrich Mattoni bojoval o úspěch jak v profesním, tak v soukromém životě. Příběh se odehrává i na karlovarských kolonádách, v lázních Kyselka, ale i Praze, vídeňském Schönbrunnu nebo ulicích tehdejšího New Yorku.

V televizní premiéře se ale seriál může objevit jako dvanáctidílný, naznačila rovněž diskuse v Karlových Varech. Stopáž jednoho dílu čítá 55 minut.

Na obrazovce se v hlavních rolích objeví například Alois a David Švehlíkovi, Tatiana Vilhelmová, Anna Geislerová, Taťjana Medvecká, Vladimír Kratina, Norbert Lichý, Vladimír Javorský a další.

-čtk, -mav-