Instagram zavádí Stories po vzoru Snapchatu

pátek, 05. srpna 2016, 10:00 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Speciální multimediální složku, která se po 24 hodinách vymaže, nabídne uživatelům i Instagram.

Sociální síť Instagram určená ke sdílení fotografií se o něco více přiblížila ostatním platformám. Po vzoru Snapchatu zavede během nejbližších týdnů funkci Stories, tedy sadu uživatelem vybraných fotografií a videí, která po 24 hodinách od publikování zmizí. Od Snapchatu se tak neliší ani názvem, ani principem. Jejím hlavním přínosem má být podle firmy to, že uživatelům umožní se bohatě podělit o své zážitky, aniž by si vzájemně podobnými snímky zcela zahltili profil. S novou funkcí Stories navíc odpadá uživatelům starost o to, zda na snímcích není něco z jejich pohledu nevhodného – jednak do 24 hodin samy zmizí, jednak lze v nových možnostech nastavení upravit, komu všemu se mají zobrazit. Dosud Instagram dovoluje profil uzamknout a udělal jej soukromým jen pro oči followerů daného účtu.

Nyní ale půjde i mezi vlastními kontakty vyselektovat jedince, kteří získají do toho kterého fotopříběhu přístup. Tím spíše ale Instagram poslouží jako důkazní materiál, důkaz o tom, co člověk zažil, případně jak intenzivně to prožíval. Na rozdíl od ostatních příspěvků ovšem nelze příběhy lajkovat ani komentovat. Na zábavnosti však ztratit nemají, naopak se díky možnosti editace snímků mají stát ještě spontánnějším a bláznivějším projevem rozličných emocí a nápadů. Místo nových filtrů se ale jedná spíše o jednoduché grafické efekty. Každý snímek tak lze vylepšit například přikreslením uší a podobných vtípků určených pro pobavení přátel. Server AdAge vystihuje dosavadaní rozdíl mezi Instagramem a Snapchatem tak, že snímky pro svůj instagramový účet uživatelé pečlivě vybírají a aranžují, naopak Snapchatem se spíše jen tak baví s vědomím toho, že stejně obsah brzy zmizí.

Nový reklamní prostor

Zatímco ale fotografie ve Stories lze vylepšovat novými způsoby, video v nich dostane relativně méně prostoru – přestože Instagram nedávno prodloužil maximální délku publikovaných videí na jednu minutu, délka klipů zařazených do Stories nesmí přesáhnout deset sekund, připomíná server Adweek. I přes toto omezení se zároveň firmám otevírá nový reklamní prostor a Instagram již částečně nastínil příklad jeho využití. „Očekáváme, že některé z nich zkusí Stories otestovat na sdílení obsahu s velmi krátkou životností určeného specifickému publiku. Jde například o obsah typu pohledů do zákulisí. Těšíme se ale na to, až postupem času představíme nové marketingové a obchodní příležitosti coby součást funkce Stories,“ uvedla firma ve svém vyjádření pro server AdAge.

Snachat přitom není jedinou sociální sítí, ke které se Instagram funkčně přibližuje. Dosud nejvíce napodoboval fungování Facebooku, jehož provozovatel je současně vlastníkem právě Instagramu. Mezi nové funkce převážně obrázkové sociální sítě tak přibyly nové možnosti videa či zobrazování  příspěvků již ne jen ve chronologickém pořadí, ale podle automatického výběru. Algoritmus se stejně jako Facebook snaží trefit do vkusu každého z uživatelů. Podobnosti mezi největší sociální sítí světa a Instagramem přidalo i zavedení notifikací do webové verze Instagramu. Uživatelé tak mají přehled o reakcích vlastních přátel na vlastní příspěvky i při prohlížení na stolním či přenosném počítači. Stále šlo však o relativně drobné kroky při funkčním sbližování. Nyní Instagram ukazuje, že nemá problém se mnohem přímočařeji „sbližovat“ ani s přímou konkurencí.

-jav-