Ukázka: Jak na YT funguje čtvrthodinová reklama

úterý, 11. října 2016, 10:30 Internet & Mobil MediaGuru

Kolik uživatelů YouTube dokouká téměř čtvrthodinovou reklamu až do konce?

Možná jste na konci srpna zaznamenali na YouTube video od firmy Nissan, ve kterém partička nadšenců míří na finále Ligy mistrů. Kromě jiného musel zaujmout fakt, že automobilka propaguje tento 14 minut dlouhý spot jako in-stream reklamu. Tedy video spot zobrazený před konkrétním YouTube videem s možností přeskočení. Panuje obecné přesvědčení, že takto umístěná reklama by měla být co nejkratší, protože se tím zvýší šance, že ji divák nepřeskočí a dostane tak ucelenou informaci.

V automobilce Nissan připravili příběhové video – roadtrip, ve kterém hraje hlavní roli fotbal (cílem je finále Ligy mistrů v Miláně) a elektromobil Leaf. Čtveřice populárních maďarských blogerů se vydává na 1000 kilometrů dlouhou cestu z Budapešti do severoitalské metropole. Dovézt je tam má elektromobil s maximálním dojezdem 250 km na jedno nabití baterie. Je tedy jisté, že cestu nezvládnou na jeden zátah.

Video se logicky jeví jako kandidát na promování ve formátu Discovery = nabídnutí náhledu videa, aby si ho uživatel spustil sám. Reklamě ideální pro formát in-stream se video vůbec neblíží. Prvních 5 vteřin, po kterých se zobrazí tlačítko „přeskočit reklamu“, uvidíte jen varování ohledně „irresponsible behavior“ (nezodpovědné chování obsažené ve videu) a během 30 vteřin, po kterých už se za reklamu platí, se ani jednou neobjeví zmínka o značce Nissan. Jeho produkt se objevuje poprvé až v čase 0:44.

Očekávání? Minimum lidí uvidí tu část videa nutnou k tomu, aby inzerent za své peníze dostal svůj produkt na obrazovku uživatelů. I přesto mediální agentura OMD zvolila jako hlavní formát přeskočitelnou in-stream reklamu a podívala se na celou věc z jiného úhlu.

Úvodní 5vteřinová sekvence může vzbudit pozornost a dalších 25 vteřin odfiltrovat nežádoucí publikum. Dozvíme se, že se jedná o roadtrip na fotbalové utkání elektromobilem. Obojí jsou témata, která mají řadu vyhraněných fanoušků a možná ještě vyhraněnějších odpůrců, kteří jsou odflitrováni hned na začátku.

A jiný úhel pohledu vítězí. Video ve formátu in-stream dosáhlo míry zhlédnutí bezmála 55 %, tedy více než dvojnásobné hodnoty oproti běžnému průměru. Přičemž 10 % uživatelů dokoukalo video až do úplného konce, což je vzhledem k opravdu extrémně dlouhé stopáži výborný výsledek. Celkově dosáhlo video 125 tisíc zhlédnutí ve formátu in-stream a téměř 30 tisíc ve formátu Discovery. To znamená, že více než 10 tisíc uživatelů vydrželo u video reklamy, která jim zabránila sledovat jejich vybrané video, 14 minut.

„Pokud jde o umístění reklam, většina zhlédnutí byla u videí s hudbou či seriály a také u videí s auto-moto a fotbalovou tématikou. Zároveň se podařilo dosáhnout i velmi dobré ceny za zhlédnutí a cíl klienta, který byl stanoven jako určitý počet zhlédnutí, byl překročen o více než 20 %,“ přibližuje detaily za agenturu OMD online specialista Michal Šroubek, který byl za běh kampaně zodpovědný.

„Toto video je jen dalším potvrzením, že je potřeba pracovat s reklamou na YouTube jinak než s televizními spoty. Dobře zpracované příběhy na YouTube fungují a klienti se u nich nemusejí obávat delší stopáže,“ dodává Ondřej Šeliga, agenturní YouTube specialista.

Roadtrip Turbometal tak neskončil úspěchem jen pro čtveřici blogerů, ale také pro zadavatele reklamy.

-srm-