Sněmovna schválila nižší DPH u novin a časopisů

středa, 09. listopadu 2016, 18:23 Tisk MediaGuru

DPH pro tisk se má snížit na 10 %, souhlasí Sněmovna. Musí to ještě posvětit Senát a prezident.

Sněmovna ve středu ve zrychleném režimu schválila už v prvním čtení návrh poslanců KSČM na přeřazení novin a časopisů z nynější 15% sazby daně z přidané hodnoty do sazby 10%. Má to pomoci snížit ceny a zvýšit prodej tisku. Vláda sice s tímto návrhem loni vyslovila nesouhlas, ve středu však pro něj vedle opozice hlasovala i řada poslanců vládní koalice. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. V účinnost má vstoupit k 1. lednu příštího roku. Proti schválení zákona hlasovali někteří poslanci ANO a ODS. Veto proti schvalování zákona už v prvním čtení nikdo nevnesl. Poslanci pouze posunuli účinnost o jeden rok, protože předkladatelé původně navrhovali už letošní leden.

Snížení sazby DPH by podle odhadu přineslo vydavatelům prostředky ve výši cca 450 milionů korun, což jim má umožnit investovat do kvality obsahu, ale zároveň se také vyrovnat s technologickými změnami při jejich distribuci. Profesní sdružení Unie vydavatelů už dříve zdůraznilo, že čeští vydavatelé čelí  jedné z nejvyšších DPH v Evropské unii. V průběhu posledních osmi let se DPH na noviny a časopisy v Česku zvýšila třikrát, a to na dnešní 15% úroveň.

Když vláda loni tento návrh posuzovala, uvedla ve svém negativním stanovisku mimo jiné to, že by měl negativní dopad na výběr daně asi půl miliardy korun a není v souladu s cíli vlády v oblasti daní. Vláda také polemizovala s tím, že by to vedlo ke zvýšení prodejů. "V mnoha zemích, které mají DPH na periodika do 10 %, jsou propady mnohem menší, například v sousedním Maďarsku se jedná o 32% pokles, v ČR pak 45 %,“ oponovala Unie vydavatelů.

Návrh loni v září předložili poslanci KSČM Jiří Dolejš a Gabriela Hubáčková. Poukazují na to, že ani zařazení novin a časopisů do první snížené sazby DPH, tedy 15 procent, nevedlo k zásadnějšímu zpomalení propadu prodeje novin a časopisů. Důvodem je to, že DPH v jejich případě vzrostla z pěti procent v roce 2007 až na současných 15 procent. "Řeklo by se maličkost, ale pro radu subjektů na trhu je to podstatná věc," řekl dnes Dolejš. "Dopad do státního rozpočtu je opravdu marginální," poznamenal. Návrh už loni přivítala Unie vydavatelů.

KSČM vlastní podíl v akciové společnosti Futura, která kromě jiného vydává deník Haló noviny. Dolejš už loni, když návrh předkládal, odmítl, že by šlo o konflikt zájmů, protože tiskoviny vydává mnoho subjektů. Zákon je podle něj pro všechna tuzemská vydavatelství. Například holding Agrofert ministra financí Andreje Babiše je vlastníkem společnosti Mafra, která vydává například Mladou frontu Dnes nebo Lidové noviny.

Jak vyplývá z přiloženého přehledu, návrh podpořili především poslanci KSČM, ČSSD, TOP 09, pro ale hlasovali i další představitelé napříč politickým spektrem. Andrej Babiš o návrhu nehlasoval, resp. nebyl přihlášen.

Přehled, jak hlasovali poslanci o návrhu na nižší DPH pro tisk

Strana Počet poslanců Pro Proti Nepřihlášen Zdržel se Omluven
ČSSD 50 27 12 11
ANO 47 14 7 10 12 4
KSČM 33 30 0 1 2
TOP09 25 14 6 5
ODS 16 4 7 1 3 1
KDU-ČSL 14 4 3 4 3
Úsvit 7 5 2
Nezařazení 8 3 3 1 1
Celkem 200 101 14 38 20 27

-čtk, -mav-