Studie: Youtubery sleduje v Česku 20 % populace

středa, 02. listopadu 2016, 08:00 Internet & Mobil MediaGuru

Ve věkové skupině 15-20 let je ale zájem znatelně vyšší a dosahuje téměř 80 %.

Podle výsledků studie Video na internetu společnosti Nielsen Admosphere oslovují youtubeři zejména generaci Z (15-20 let). Výzkumu se zúčastnilo 1200 respondentů z internetové populace starší 15 let. V celé internetové populaci sledují nějaké youtubery, vloggery či osobnosti produkující autorská videa průměrně 2 lidé z 10. Ve věkové skupině 15-20 let už však tyto producenty obsahu sleduje 8 lidí z 10. A ve věku 15-16 let je to dokonce 9 lidí z 10.

Tato generace je vůbec první, která od raného dětství žije s technologiemi, a je zároveň nejaktivnější na internetu. Uživatelé generace Z v podstatě objevili na „svých“ médiích to, co teenagery obecně zajímá už několik desetiletí – idoly a instantní zábavu.

U starších věkových skupin už mají youtubeři publikum slabší. Částečně ještě zasahují generaci tzv. millennials (21-34 let) – v této věkové skupině sledují youtubery 3 z 10 uživatelů internetu. „Příčinou je hlavně dosavadní nedostatek youtuberů tvořících obsah pro starší cílové skupiny. Pro ‚oldtubery‘ je tu rozhodně místo,“ uvedl Tomáš Pflanzer, Head of Digital ze společnosti Nielsen Admosphere.

161101_Znate nejake youtubery-vloggery

Vedle zábavných videí je nejlepším příkladem žánru, který je velmi populární (pro někoho možná i překvapivě) u chlapců i dívek, herní video, v němž youtubeři představují a komentují počítačové hry.

Spojení produktů či značek s youtubery je podle výzkumu Nielsen Admosphere vnímáno převážně kladně. Přes 50 % zaznamenaných spojení youtuberů se značkami se divákům líbilo a jen 19 % se nelíbilo, což je z hlediska marketingu výsledek velmi pozitivní.„Často se setkávám s názorem, že by značky měly fungovat bez youtuberů. Tady ale řeknu pouze jediné. Youtubeři jsou v posledních dvou letech celebrity, takže se ve skutečnosti nejedná o nic nového a je to klasický ‚celebrity marketing‘, který však nyní probíhá i na jiných kanálech,“ dodal Pflanzer.

161101_Hodnoceni spojeni youtuberu-vlogeru s nejakou znackou

 

-mav-