Videoreklama v Česku dál roste. Co chystají média?

čtvrtek, 10. listopadu 2016, 08:46 Internet & Mobil MediaGuru

Profesní sdružení SPIR uspořádalo setkání zástupců médií, agentur a klientů na téma videoreklama.

Zájem o sledování internetových videí, ani o videoreklamu neklesá, naznačilo středeční odpoledne, které na téma videoreklamy uspořádalo profesní sdružení SPIR. Někteří zástupci médií poukázali na sbližující se tendence mezi televizní reklamou a video reklamou nebo na rozšiřování reklamních formátů využívaných ve videu.

„Rozdíl mezi videoreklamou a TV reklamou se pomalu smazává, a bude tomu tak i nadále,“ otevřel svůj příspěvek Petr HatlapatkaFTV Prima. Na Primě se počet video přehrání mezi lety 2014 a 2015 a 2015 a 2016 meziročně zvyšoval o 42 %, resp. 88 %. Růst počtu video přehrání je podle Hatlapatky vyšší než růst počtu reálných uživatelů. Prima je na webu úspěšná se svými původními televizními seriály a pořady, jakými jsou např. Přístav, Ohnivý kuře či Prostřeno. „Diváci jsou zvyklí sledovat obsah televizně a i videoreklamu tak vnímají a s televizí ji srovnávají,“ dodal. Prima zároveň registruje růst podílu HbbTV, která je po PC už jejím druhým největším zdrojem videoobsahu. Novým formátem, který chce Prima do videa zavést, je VPAID technologie, počítá i se zavedením product placementu do online pořadů.

Zdroje reklamního videoprostoru FTV Prima

Zdroj: FTV Prima na setkání SPIR, listopad 2016.
Zdroj: FTV Prima na setkání SPIR, listopad 2016.

Počet přehrání videa se zvyšuje i na webech Czech News Center, které aktuálně dosahují 5-6 mil. měsíčně. Původní video obsah je v rámci CNC zastoupen především video spoty v rámci Blesk TV a sportovních přenosů na iSport.cz. Tlak na inventory způsobuje téměř stoprocentní vyprodanost, proto chce CNC přijít s dalšími kanály pro zvětšení video inventory a ve čtvrtek 17. listopadu uvede nový server Info.cz. „Řešíme to, jak dostat videoreklamu i přes programatické kanály,“ přiblížil Hubert Gall z CNC s tím, že v programatiku už běží out-stream formáty a v blízké době by mělo dojít i ke spuštění in-stream formátů. CNC také připravuje přechod na nový reklamní systém.

Na ten už přešla mediální skupina Mafra, řekl přítomným Pavel Kočička. Jejími novinkami mají být v oblasti videoreklamy např. obal přehrávače či companion ads.

Objem videoreklamy na serveru Seznam.cz každý rok roste zhruba dvojnásobně, uvedl Petr Fryš. Nejvyužívanější stopáží je klasický 30vteřinový spot před 20vteřinovým spotem. O úspěšnosti kampaně rozhoduje kreativita spotu – delší stopáž spotu může mít podle zkušeností Seznamu větší dokoukanost než 10vteřinový spot. Průměrná dokoukanost spotů na Seznamu je kolem 40 %. „Jsou ale i kampaně, které mají dokoukanost 90 % a takové, které mají jen 10 %,“ přiblížil. Video spot na Stream.cz dosahuje údajně v nabídce Seznamu nejvyššího CPT. Změna strategie Streamu, spočívající v odklonu od amatérských videí k profesionálním videím, vedla k většímu zaměření na obsah také směrem k zadavatelům reklamy. Product placement se tak objevil v původních seriálech Kancelář Blaník, Vaříme s Mírou nebo Luxus na talíři. Vznikly také komerční pořady na míru – např. Vyrobeno v Česku.

Ukázka product placementu Oresi v pořadu Stream.cz Luxus na talíři.
Ukázka product placementu Oresi v pořadu Stream.cz Luxus na talíři.

Zájem o video obsah dokumentoval na datech výzkumu NetMonitor i Zdeněk Kubena, šéf výzkumu Omnicom Media Group. Průměrný čas sledování (ATS) videa vzrostl v letošním září ve srovnání s loňským zářím na mobilu o více než 15 %. Ve věkové skupině 12-34 je sledování videa čtvrtou nejčastější aktivitou na internetu, ve věkové skupině 35-79 let osmou nejčastější aktivitou. Jak ukázal nedávný výzkum Nielsen Admosphere, Češi nejraději na internetu sledují vtipná videa, zpravodajství, filmy a seriály. „Audiovizuální obsah je žádaný, lidé chtějí emoce, zajímá je český obsah, realita, ale i virtualita. Vzhledem k fragmentaci obsahu si každý uživatel něco najde,“ popsal.

Na druhé straně zadavatel od videoreklamy očekává doručení stanovených cílů (reach, awareness, budování značky), přičemž vhodné je rozlišovat cíle výkonnostní a brandové. Z hlediska oslovení je podle Zdeňka Kubeny důležité plánovat crossplatformě, a to proto, že různé cílové skupiny se na různých mediatypech chovají různě. „Zatímco zasažení televizním médiem ve skupině 38-50 let může být stoprocentní, ve skupině 18-34 let může být jen 65%,“ uvedl. Proto OMG přišla s nástrojem OMG Cross, kterým se snaží plánovat video bez ohledu na to, jestli jde o televizi nebo online.

Podíl videoreklamy na českém internetovém trhu celkově představuje podle dat společnosti Gemius 5,3 %, což je srovnatelné zastoupení, jakého dosahuje videoreklama na internetových kampaních na Slovensku nebo v Maďarsku, ale o poznání méně, než je tomu v Polsku (19 %) nebo ve Slovinsku (23 %). Podle odhadu SPIR má v letošním roce dosáhnout celkový objem videoreklamy 1,5 mld. Kč.

-mav-