Autor textu MediaGuru
Internetová televize DVTV uspěla v letošním ročníku ve dvou kategoriích,
stejně jako Avast.
Jedenáctý ročník soutěže Křišťálová Lupa ocenil nejlepší projekty českého internetu. Slavnostní večer se uskutečnil v pražském divadle Archa. Soutěž pořádá server Lupa.cz. O vítězích ve 14 kategoriích rozhodla svými hlasy odborná porota a internetová veřejnost.
Nejvýznamnější ocenění Projekt roku udělila odborná porota společnosti Avast za koupi AVG. Osobnost roku získali Eduard Kučera a Pavel Baudiš, zakladatelé Avastu.
Cenu popularity si i letos odnesla internetová televize DVTV. Ta také poprvé zvítězila v kategorii Zpravodajství, když se dostala před dosud vítězící iDnes.cz.
E-commerce inspirací je projekt Zonky, vítězství v kategorii Obsahová inspirace získává Ministerstvo kultury na Twitteru. Své prvenství v kategorii Internetové obchodování již počtvrté v řadě obhájila Heureka.cz.
Anticena byla od odborné poroty udělena za cenzuru internetu v hazardním zákoně.
Zvláštní cenu serveru Lupa.cz za prosazování open dat získali Jakub Mráček, Benedikt Kotmel a Michal Kubáň. Letos poprvé generální partner ankety, Česká spořitelna, udělil ocenění Inspirace roku projektu LidskáSíla.cz.
| Hlasování odborné poroty | vítěz |
| Projekt roku | Avast a koupě AVG |
| Osobnost roku | Eduard Kučera a Pavel Baudiš, Avast |
| Anticena | Cenzura internetu v hazardním zákoně |
| E-commerce inspirace | Zonky |
| Marketingová inspirace | 1. liga ePojisteni.cz |
| Obsahová inspirace | Ministerstvo kultury na Twitteru |
| Globální projekty českých tvůrců | Avast.com |
| Veřejně prospěšná služba | Hlídač smluv |
| Hlasování veřejnosti | vítěz |
| Cena popularity | DVTV |
| Zpravodajství | DVTV |
| Internetové obchodování | Heureka.cz |
| Nástroje a služby | Mapy.cz |
| Zájmové weby | Živě.cz |
| One (wo)man show | Jiří Král |
| Inspirace roku (uděluje partner Česká spořitelna) | LidskáSíla.cz |
| Zvláštní cena serveru Lupa.cz – za prosazování open dat | Jakub Mráček Benedikt Kotmel, Michal Kubáň |
Podrobný přehled výsledků najdete zde.
-mav-
Autor textu MediaGuru
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti Tymeprax Pavla Tykače odkup poloviny mediální skupiny Mafra. Zbylou polovinu si ponechá dosavadní vlastník, skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Skupina Mafra vydává mimo jiné deník Mladá fronta Dnes nebo web iDnes.cz. O transakci mediální skupina informovala loni v listopadu na svém webu, její hodnotu neuvedla. „Úřad ve správním řízení dospěl k závěru, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto transakci povolil. Rozhodnutí je pravomocné," uvedl ÚOHS. Mafru skupina Kaprain koupila v roce 2023 od premiéra Andreje Babiše (ANO) společně s firmou Londa a chemickými závody Synthesia. Hodnota transakce tehdy dosahovala podle neoficiálních zpráv kolem deseti miliard korun. Společnost Mafra je vydavatelem deníků MF Dnes a Metro a řady časopisů jako Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Rytmus života, Tina, Týdeník televize nebo Žena a život. Provozuje také zpravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Pod Mafru dále patří například skupina hudebních televizních stanic Óčko či Rádio Impuls. Ke konci srpna 2024 skupina přestala vydávat tištěné Lidové noviny. Tituly Mafry pravidelně osloví téměř 2,5 milionu čtenářů tisku a měsíčně sedm milionů návštěvníků internetu. Finančník Pavel Tykač, který patří k nejbohatším Čechům, podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, je majitelem energetické skupiny Sev.en. Od konce roku 2023 vlastní fotbalový klub Slavia Praha. Tymeprax je nově založená firma, jejímž účelem je právě odkup části skupiny Mafra. Pražákova investiční skupina Kaprain zaměstnává téměř 6000 lidí, hodnota jejích aktiv přesahuje 50 miliard korun. Vlastní průmyslové firmy, nemovitosti i sportovní kluby, například hokejový klub Sparta Praha či fotbalové Pardubice.
Peníze zůstávají ve firmě na investice, majitel Seznamu uvádí, že mu
vyplaceny nebyly a oponuje tak premiérovi Babišovi.
VLM od dubna navyšuje tištěný náklad titulu Deník Extra v Praze
z 80 tisíc na 250 tisíc výtisků. Cílem je posílit v hlavním městě
zásah značky Deník v offline prostředí.