Analýza: Evropská média jsou z Trumpa rozpačitá

pondělí, 23. ledna 2017, 11:55 Tisk, Výzkum MediaGuru

Evropský tisk je rozpačitý z nástupu nového amerického prezidenta, ukazuje analýza.

Zatímco se Donald Trump stal minulý týden novým nájemníkem v Bílém domě, evropský tisk jeho nástup do funkce 45. prezidenta USA přivítal s rozpaky. Vyplývá to z analýzy mezinárodní akademické sítě Evropská observatoř žurnalistiky (EJO). EJO v Česku působí při Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Výsledky tohoto výzkumu, na kterém se podílela Sandra Štefaniková a Martina Topinková, byly publikovány na stránkách britského deníku The Guardian

Výzkumná zpráva uvádí, že Evropská média Trumpa v týdnu před inaugurací vykreslovala jako nepředvídatelného vrchního velitele, bezohledného světového vůdce, a některá dokonce jako klauna s dráždivými manýry. Komentátoři od Velké Británie po Ukrajinu, od Portugalska po Polsko, se obávají, že Trump naruší transatlantické vztahy, oslabí Evropskou unii a bude uzavírat dohody s Vladimirem Putinem na úkor menších zemí ve střední a východní Evropě.

„Největší politický experiment od konce studené války“

Pesimistické názory vyvažují pouze optimistické ohlasy u příznivců Brexitu, některých bulvárních médií (například německého deníku Bild) a několika konzervativních zpravodajských agentur na starém kontinentu. Například Kai Diekmann, vydavatel deníku Bild, poznamenal: „Trump představuje největší politický experiment od konce studené války. Říká věci, které jsou v diplomacii nemyslitelné. Je hrubý, urážlivý a bolestně upřímný.“ Také některá proruská média v zemích východní Evropy prokázala sympatie k Trumpovi jako k silnému muži v Bílém domě.

bild

Většinou však napříč evropskými médii panují obavy. Sloupkař anglického deníku The Guardian nedávno napsal: „Nikdo nemá ponětí, jak zvládnout to, co přichází. Američtí i světoví politici, novináři a diplomaté strávili své kariéry vypracováním pravidel a mapováním množství precedentních situací. Teď těmito manuály zoufale listují a hledají pomoc. K jejich smůle Trump právě tyto manuály roztrhal a spálil již před měsíci.“

 „Noční můra Evropy“

Týden před inaugurací Trump v evropském tisku dominoval a zároveň udával agendu a témata. Nejprve se jako zvolený prezident objevil v souvislosti se svou tiskovou konferencí, na níž prohlásil, že za jeho vedení bude Rusko respektovat USA mnohem více než za jakéhokoliv jiného vůdce. Následně Trump šokoval evropský tisk, když v rozhovoru pro londýnský deník The Times a německý Bild prohlásil, že NATO je „zastaralé“ a Evropská unie směřuje k rozpadu. „Noční můra Evropy“ hlásal titulek v německých novinách Süddeutsche Zeitung. „Trump ničí Evropskou unii,“ psala polská Gazeta Wyborcza na titulní straně a komentátor z italského deníku Corriere della Sera poznamenal: „Evropa by mohla být první Trumpovou obětí.“

polsko

Evropská média se víceméně shodovala v názoru, že spojenectví mezi Trumpem a Putinem bude mít pro Evropu škodlivé důsledky. „Jestliže Trump uspěje v prosazování své politiky vůči Rusku,“ píše seriózní portugalský deník Público, ,první ‘obětí’ bude Evropa – bude opomíjena.“ Celkem nepřekvapivě Trumpův potenciální příklon na stranu Ruska vystrašil středo- a východoevropská média. „Dohoda s Putinem nepřinese mír […] válka se stane ještě pravděpodobnější,“ napsal přední lotyšský deník Latvijas Avize.

Přes nápadnou podobnost negativního (nebo přinejlepším neutrálního) tónu napříč mediálním pokrytím některé deníky vyjádřily i opatrný optimismus. A sice, že Trumpovo prezidentství může v důsledku přinést pozitivní výsledky, a to zejména v oblasti ekonomiky. Podle některých analýz v rakouských novinách by akciové trhy mohly příznivě reagovat na Trumpovy sliby o snižování daní a omezování byrokracie. Několik německých komentátorů vyjádřilo naději v Trumpovy schopnosti uzavírat dohody.

Komentátoři napříč evropským tiskem upozorňovali také na možnosti, jak Trumpovi zamezit v diktování vojenské zahraniční politiky. Návrhy zahrnovaly doporučení většího zaměření na jednotu Evropy i konkrétní rady pro politiky. Allister Heath v článku pro britský konzervativní deník Telegraph poznamenal, že „vyhýbat se Trumpově administrativě by byla katastrofální chyba“.

Na potenciální dopady na národní zájmy se překvapivě zaměřila pouze některá média. Jen málo pozornosti bylo věnováno domácí tematice, sílícímu pravicovému populismu a podobnosti vývoje v Evropě a v USA, kdy se stále více projevuje všeobecné rozčarování z vládnutí politických elit. Někteří novináři neváhali naznačit potenciální důsledky. „Po vítězství stoupenců Brexitu a Donalda Trumpa už se zdá, že je na Západě možné úplně všechno. Například scénář prezidentské výhry Marine Le Penové a následné francouzské referendum o odchodu z Evropské unie v této souvislosti nevypadají jako výplod šílence,“ napsal Martin Ehl pro Hospodářské noviny.

Přední noviny ve Spojených státech mezinárodním tématům zpočátku nevěnovaly příliš pozornosti. Poté, co Trump negativně zhodnotil EU i NATO, ale nad prioritami nového prezidenta vyjádřily znepokojení. „Povýšeně zamítnout jako nedůležitou myšlenku evropské integrace a druhý největší trh na světě znamená ignorovat minulost a odmítnout budoucnost,” napsal The New York Times. Editorial ve Washington Post nabádal členy Trumpova kabinetu, aby bránili jejich vrchnímu veliteli používat výbušnou rétoriku, která bude namířena proti evropské integraci a NATO. „Případné zničení západního spojence nebude lehké znovu vzkřísit,“ stojí v editorialu.

washington-post

Česká média neutrální, nicméně zaznívá nejistota

V českých médiích byl celkový tón neutrální, přesto v něm však zazněla nejistota. Do popředí se kromě tématu transatlantických vztahů dostal i Trumpův pohled na klimatickou změnu a větší izolacionismus Spojených států v zahraničněpolitických otázkách. Média rovněž vyjádřila obavy z rostoucího nacionalismu a populismu ve světě s negativními důsledky pro západní demokracie, poukázala na silnější ekonomickou roli Číny a Ruska.

-stk-