Sněmovna přehlasovala prezidenta, tisk má nižší DPH

úterý, 10. ledna 2017, 15:13 Tisk MediaGuru

Poslanecká sněmovna podruhé podpořila snížení DPH tištěných médií z 15 na 10 %.

Sněmovna v úterý přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana a prosadila novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která od letošního roku přeřazuje noviny a časopisy do desetiprocentní sazby DPH. Nyní jsou v sazbě 15 procent. Změna zákona měla platit již od 1. ledna, takto vstoupí v účinnost až 15. dnem po vyhlášení ve sbírce.

Na podporu změny zákona a proti prezidentovu vetu dnes hlasovalo 133 ze 182 přítomných poslanců napříč kluby s výjimkou poslanců hnutí ANO, kteří byli proti novele. Na její podporu hlasoval z klubu ANO pouze Martin Komárek.

"Schválení úpravy tohoto zákona má zásadní význam pro budoucnost tisku v České republice, který prochází složitým obdobím vývoje, vyznačujícím se především dlouhodobým poklesem prodeje. Unie vydavatelů vítá tento krok, kterým poslanci prokázali, že si uvědomují, že vydavatelé se nacházejí v nelehké době přechodu do digitálního prostředí, a aby mohli i nadále plnit svou úlohu pojistky demokracie ve vyspělé demokratické společnosti, potřebují podporu státu, tak jako je tomu ve vyspělých demokraciích běžné," uvedla po schválení novely zákona o dani z přidané hodnoty Unie vydavatelů ústy svého ředitele Jozefa Šably.

Novelu ve Sněmovně předložili v září 2015 poslanci KSČM, kteří tak chtěli zvýšit prodej tisku. Vláda s tímto návrhem vyslovila nesouhlas, přesto ho Sněmovna loni v listopadu schválila ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Zeman se však ztotožnil s negativním stanoviskem vlády a novelu loni v prosinci vetoval. Poukázal například na to, že s výpadkem inkasa daně nepočítá letošní schválený státní rozpočet.

Snížení sazby DPH by podle odhadu přineslo vydavatelům prostředky ve výši cca 450 milionů korun, což jim má umožnit investovat do kvality obsahu, ale zároveň se také vyrovnat s technologickými změnami při jejich distribuci. Profesní sdružení Unie vydavatelů už dříve zdůraznilo, že čeští vydavatelé čelí  jedné z nejvyšších DPH v Evropské unii. V průběhu posledních osmi let se DPH na noviny a časopisy v Česku zvýšila třikrát, a to na dnešní 15% úroveň.

-čtk-, -mav-