Na ředitele ČT se hlásí Dvořák, Konrád či Potužník

úterý, 28. března 2017, 13:00 TV MediaGuru

Do výběrového řízení na generálního ředitele ČT se přihlásilo 12 kandidátů, je mezi nimi i Petr Dvořák.

Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize se přihlásilo 12 zájemců. Je mezi nimi i současný ředitel Petr Dvořák, který televizi vede od podzimu 2011. Mezi uchazeči o místo je i bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák nebo bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád. ČTK to v úterý oznámila tajemnice Rady ČT Hana Zavadilová. První kolo volby bude 12. dubna, nového ředitele rada zvolí 26. dubna.

Mezi uchazeči, kteří do pondělí podali platnou přihlášku, je bývalý poslanec ODS Daniel Petruška, jenž ve Sněmovně zasedal za Pardubický kraj od roku 2006 do roku 2010. Na seznamu je i bývalý redaktor ČT a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník, který se účastnil i výběrového řízení v roce 2011. Televizi chce řídit také režisér hudebních pořadů Českého rozhlasu Stanislav Vaněk nebo lídr Strany práce Radoslav Štědroň. Oba se přihlásili do výběrového řízení před šesti lety. V seznamu se znovu objevilo i jméno Tomáše Kopečného či Aleny Dlabačové. Dalšími uchazeči jsou Gabriela Froňková Dousková, Milan Vacek a Petr Vinklář. Oficiální seznam kandidátů zveřejní Rada ČT ve středu na svém jednání po zkontrolování všech náležitostí. Česká televize podle Dvořáka v současnosti stojí před náročným obdobím příprav na druhou vlnu digitalizace. "Rád bych využil své zkušenosti a pomohl jí tímto procesem úspěšně projít. Zároveň v řadě oblastí, od původní tvorby po nová média, jasně vidím směr, kudy by se televize veřejné služby měla ubírat. Rozhodl jsem se proto ucházet se o pozici generálního ředitele ČT i v dalším období," řekl Dvořák ČTK.

Petru Dvořákovi vyprší současný mandát letos 30. září, kdy bude v zemi vrcholit kampaň před volbami do Sněmovny. Vítěz výběrového řízení tak bude mít dostatek času na přípravu před nástupem do své funkce. Na začátku července také končí mandáty třem z 15 radních. Nebylo by jisté, zda se Sněmovně podaří včas zvolit všechny tři nové členy rady. Ke zvolení ředitele ČT je potřeba minimálně deseti hlasů.

Uchazeč o funkci musí být mimo jiné vysokoškolák, mít manažerské předpoklady k řízení veřejnoprávní instituce a vítaná je předchozí praxe v médiích. V přihlášce musel předložit vlastní koncepci dalšího rozvoje a fungování ČT jako televize veřejné služby v rozsahu přibližně pěti až deseti normostran A4. V záměru musely být vytýčeny jednotlivé kroky a priority v horizontu funkčního období generálního ředitele.

Zájemci o pozici GŘ ČT

Alena Dlabačová
Petr Dvořák
Gabriela Froňková Dousková
Martin Konrád
Tomáš Kopečný
Karel Novák
Daniel Petruška
Jiří František Potužník
Radoslav Štědroň
Milan Vacek
Stanislav Vaněk
Petr Vinklář

Aktualizováno ve 14:50 o informace ve 2. a 3. odstavci.

-čtk-