ÚOHS schválil majetkové změny v televizi Prima

čtvrtek, 13. dubna 2017, 10:24 TV MediaGuru

Antimonopolní úřad souhlasí s tím, aby do televize Prima vstoupila společnost Denemo Media.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil majetkové změny v televizi Prima. Většinovým vlastníkem televize se tak může stát podnikatel Ivan Zach, který koupil přes firmu Denemo Media společně s Vladimírem Komárem od švédské Modern Times Group (MTG) poloviční podíl ve skupině Prima Group. Informaci o schválení transakce potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj. Cena vycházela z ohodnocení 100 procent Prima Group na 237,4 milionu eur (6,3 miliardy Kč). Zach dosud v Primě vlastnil prostřednictvím GES Group poloviční podíl. Rozhodnutí již nabylo právní moci.

Návrh na povolení fúze na ÚOHS podaly jak Denemo Media, tak GES Media Europe. Úřad posuzoval oblast provozování televizního a internetového vysílání a prodeje reklamy. "Posuzované spojení soutěžitelů nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže," uvedl Rafaj.

Jak už jsme informovali ve středu, FTV Prima připravuje vlastnické změny i s bankou ČSOB, která celou transakci vypořádává. S ČSOB uzavírá smlouvu o omezení dispozic s podílem. Znamená to, že bez předchozího souhlasu ČSOB nesmí Prima nakládat se svým podílem v FTV Prima Holding. Mělo by jít o období zhruba dvou týdnů. Uzavření smlouvy souvisí s prodejem 50% podílu společnosti Denemo Media, kde ČSOB byla vybraná jako financující banka a banka, která vypořádává celou transakci.

Společnost Denemo Media byla do obchodního rejstříku zapsána v lednu. Jde o společný podnik mezi Komárovou skupinou Alphaduct, která vlastní 75 procent firmy, a Zachovým GES Media Asset s podílem 25 procent.

Alphaduct například loni v říjnu prodal stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní skupině Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy. Komár je stále jediným vlastníkem výrobce kosmetiky Dermacol. Naopak prodal menšinový podíl ve výzkumné agentuře Nielsen Admosphere, která mj. měří televizní sledovanost.

-čtk-, -mav-