Deníky vydaly celostránkový inzerát ANO k demisi

středa, 03. května 2017, 08:50 Tisk MediaGuru

Hnutí ANO reaguje na úterní politický vývoj v zemi inzercí napříč českými deníky.

Většina největších českých deníků dnes vydala celostránkový inzerát hnutí ANO, který reaguje na úterní rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi celé vlády. Je na něm předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou a velkým nápisem PROČ? V Blesku a Deníku se text inzerátu liší, chybí v něm jména podnikatele Zdeňka Bakaly a právníka Radka Pokorného.

"Jak určitě víte, pan premiér mě chce dostat za každou cenu z vlády. Podává demisi celé vlády. Ne snad proto, že by to vyžadoval zájem státu. Jak je každému jasné, je to proto, aby se zbavil mě. Tak jsem si udělal inzerát. Zítra vyjde ve všech novinách," napsal v úterý Babiš na svém facebooku.

Inzerát vyšel v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, které patří pod svěřenský fond, kam Babiš nedávno vložil své firmy, a rovněž v Právu, Deníku, Blesku nebo na přebalu Metra. Fotografii Babiše doplňují otázky: "Proč nás chce ČSSD dostat z vlády a navrhla demisi? Čeho se bojí? Že toho moc víme?" či "Máme se nechat zastavit tradičními politiky?" Následuje krátký text s případy, které ANO vyčítá politikům ČSSD, například kauza někdejších hornických bytů, soud týkající se OKD či údajné ovládnutí státních zástupců.

proc_ano

V LN, MfD nebo Právu je v inzerátu mimo jiné věta: "O OKD, kde pan Sobotka se svými přáteli Bakalou a Pokorným připravili víc než 43 000 hornických rodin o střechu nad hlavou a zničili celý region?" V Deníku je text upraven jinak. "Nechali jsme z inzerátu po dohodě s klientem vyndat jména Bakala a Pokorný," uvedl k tomu na twitteru šéfredaktor Deníku Tomáš Skřivánek. V deníku Blesk se také neobjevují jména Bakala a Pokorný, je ale zmíněn osud OKD a škoda způsobená ČR či ovládnutí státních zástupců.

Na internetu se už objevily také první parodie inzerátu. Na jedné z nich je například stejná fotografie Babiše s páskou přes ústa, ale s textem "O svých kauzách hodlám mlčet".

babisuvinzerat_parodie

"Protože jste podváděl s dotacemi i daněmi, protože zneužíváte stát pro své podnikání a lžete," objevilo se v odpovědi, jejíž autor, publicista Patrick Zandl, použil snímek Babiše se skloněnou hlavou a rukou zakrývající čelo a upravené heslo Babišova hnutí: ANO bude nám líp bez vás. Zandl chce svůj inzerát nechat otisknout ve čtvrtečním středočeském a pražském vydání Mladé fronty Dnes, pokud mu obchodní oddělení vydavatelství Mafra nabídne přijatelnou cenu. Nakonec se tak ale nestalo, Mafra si za inzerát řekla o více než tři čtvrtě milionu korun, což se autorovi zdálo příliš.

proto

Na dalším obrázku Zelení poukázali na kritizovanou elektronickou evidenci tržeb a okolnosti, za jakých Babiš nakoupil od vlastní firmy jednokorunové dluhopisy. "Protože odmítáme šikanování drobných podnikatelů, zatímco ministr financí ,optimalizuje' daně nezdaněnými dluhopisy," stojí na něm.

zeleni

Další reakce upozornily na to, že inzerát vyšel přesně v den, kdy se slaví Světový den svobody tisku.

Vydavatel regionálních titulů Drbna (Budějcká Drbna, Liberecká Drbna, Brněnská Drbna, Olomoucká Drbna, Jihlavská Drbna, Malostranská Drbna) poukázal na všech svých facebookových účtech na to, že inzerát hnutí ANO pracuje s motivem, který je jejich symbolem.

budejcka-drbna

-čtk-, -mav-

Aktualizováno o ukázky reakcí na inzerát hnutí ANO.