Distribuce novin na začátku roku vypadává

čtvrtek, 4. ledna 2018, 07:30 Tisk MediaGuru

Změna distributora předplacených novin se v prvních dnech nového roku projevila výpadky v doručování.

Přechod na nového distributora předplacených novin se v prvních dnech nového roku zatím nevyladil, v důsledku toho nedostávají všichni předplatitelé své výtisky, píší čtvrteční Hospodářské noviny. Vydavatelství Economia, které Hospodářské noviny vydává, ve středu večer oznámilo, že výpadek v doručování je způsoben problémy na straně externího doručovatele. Síť doručovatelů, kteří výtisky donášejí do schránek, není v tuto chvíli dostatečně početná.

„Spolu s ostatními vydavatelskými domy a především novým doručovatelem situaci řešíme. Velice si Vás, našeho předplatitele, vážíme. Proto kromě toho intenzivně hledáme i náhradní alternativy doručování," napsal ředitel redakcí a člen představenstva Economie Vladimír Piskáček. Podle generálního ředitele Romana Latuskeho je Economia připravena i k finanční kompenzaci.

Čtvrteční vydání HN vyšlo i s omluvou šéfredaktora Martina Jašminského. Ten se podle sdělení na twitteru (viz níže) osobně zapojil do roznášení novin.

Za nedoručení výtisků se omlouvá také deník Právo, který je rovněž připraven k finanční kompenzaci. „Je možné, že i v následujících dnech obdržíte předplacené Právo se zpožděním, nebo Vám nebude doručeno. Tuto situaci Vám budeme kompenzovat tím, že Vám nebudeme účtovat úhradu za předplatné v délce 14 dnů. O tuto částku Vám bude sníženo příští vyúčtování, případně prodlouženo doručování předplatného o tuto dobu," píše vydavatelství deníku Právo na svých internetových stránkách.

Podle Romana Galla, ředitele redakcí Vltava Labe Media, vydávající regionální Deník, aktivovala firma na distribuci i své lidi. „Přímo se podílejí na distribuci, část redaktorů je zapojena do ranního roznosu a druhá odpolední vlna reaguje na reklamace od jednotlivých čtenářů," řekl Gallo HN.

Ve čtvrtečním vydání deníků Blesk, Aha! a Sport (skupina Czech News Center) se objevilo oznámení, které čtenářům vysvětluje, proč v některých lokalitách dochází k výpadkům v doručování. Rovněž Czech News Center je připravena k finančním kompenzacím. „Situaci vůči distributorovi intenzivně řešíme, nicméně jako omluvu Vám nebudeme účtovat doručování předplatného příštích 14 dní a o tuto částku Vám snížíme příští vyúčtování," uvedlo oddělení distribuce CNC.

Mediální skupina Mafra (deníky MF Dnes, Lidové noviny) doporučuje svým předplatitelům obracet se v případě potíží s doručením titulů na společnost PNS. „V případě nahlášených problémů s pozdním doručením nebo nedoručením předplatného mediální skupina Mafra samozřejmě standardně poskytuje svým čtenářům kompenzaci," sdělila MediaGuru.cz mluvčí Tereza Sedláková.

Na distribuci předplacených novin se od nového roku podílejí společnosti Mediaservis a PNS. Finální distribuci do schránek má na starosti Mediaservis, který od PNS přebírá na cca 2500 místech dodávky tisku. PNS má na tyto body doručovat výtisky bez problémů, ale nízký počet doručovatelů Mediaservisu nezvládne doručit předplatitelům všechny výtisky. „Největším a jediným  problémem je personální obsazení firmy Mediaservis na úrovni doručovatelů," citují HN generálního ředitele PNS Petra Nováka. Mediaservis má problém řešit okamžitým náborem nových doručovatelů. Celkem by jich potřeboval čtyři tisíce, podle informací MediaGuru.cz se jich nedostává cca 500. 

Roznos předplacených novin zajišťovala do konce roku 2017 Česká pošta. Její novou cenovou politiku ale nechtěli vydavatelé akceptovat, proto se rozhodli pro nový způsob doručování předplacených novin. Situace ale není zcela nová. Před pěti lety se obdobné výpadky řešily při změně distributora v obráceném sledu – od Mediaservisu k České poště

-mav-