Shrnutí: Duely Zemana a Drahoše přinese ČT a Prima

pátek, 19. ledna 2018, 08:00 TV MediaGuru

Duely obou kandidátů přinesou Česká televize a Prima. Na Nově a Barrandově by se měl zúčastnit jen Zeman.

Foto z diskuse kandidátů před prvním kolem prezidentské volby, repro vysílání ČT

Foto z diskuse kandidátů před prvním kolem prezidentské volby, repro vysílání ČT

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se v předvolebních debatách utkají v České televizi a v televizi Prima. Debatu v České televizi bude moderovat místo Václava Moravce Světlana Witowská. Moderátorem debaty na Primě bude Karel Voříšek. Televize Nova plánuje předvolební debatu odvysílat, i když se jí zúčastní pouze Zeman, diskusi povede Ray Koranteng.

Drahoš se Zemanem se neshodli na počtu duelů. Zeman přislíbil účast čtyřem televizím, změnil tak svůj původní záměr debat se vůbec neúčastnit a přehodnotil i stanovisko, že více než dva duely by byly nudné. Drahoš trvá na dvou debatách. Již dříve potvrdil, že přijal nabídku veřejnoprávní České televize. „Druhým médiem bude televize Prima, a to 23. ledna," upřesnil ve čtvrtek. V Plzni ČTK potvrdil, že se nezúčastní nedělní debaty v TV Nova, bude v Brně a Ostravě. Setkání Drahoše s veřejností sledovalo v Plzni asi 500 lidí, zhruba stejný počet zájemců se do sálu nevešel.

Komerční televize Prima pořad odvysílá pod názvem Česko hledá prezidenta v úterý od 20:15 v přímém přenosu ze scény pražského Hudebního divadla Karlín. Každý z kandidátů bude mít v hledišti k dispozici pro své příznivce 400 míst. Prima v programovém schématu posune pravidelný seriál Ohnivý kuře, který obvykle začíná od 20:15. Odvysílá ho až po skončení pořadu Česko hledá prezidenta. Prima také v pátek zveřejnila okruhy témat, ke kterým se budou kandidáti vyjadřovat (viz box níže).

Česká televize bude pořad vysílat ve čtvrtek 25. ledna ve 20:00 hodin. Původně uváděla, že ho odvysílá ze studia z Kavčích hor přímým přenosem na ČT1 i ČT24. V pátek odpoledne ale upřesnila, že duel odvysílá z prostor pražského Rudolfina, stopáž pořadu je 1,5 hodiny. Moderátorkou bude Světlana Witowská. Nabídku moderovat debatu tradičně dostal Václav Moravec, účast ale odmítl. „Generálního ředitele ČT jsem už v neděli informoval, že debatu moderovat nebudu," uvedl už dříve Moravec. Podle médií mu vadilo údajně třeba to, že se jeho jméno neobjevilo v dopise, kterým televize zvala oba kandidáty do debaty. Navíc by se prý mohl stát jakýmsi hromosvodem, po němž se bude zejména ze strany prezidenta Zemana snášet kritika na ČT.

„Světlana je zkušená moderátorka, která dlouhodobě odvádí výborné výkony v rozhovorech s vrcholnými politiky," uvedl o Witovské na twitteru České televize ředitel zpravodajství a sportu ČT Zdeněk Šámal. Witowská pracuje v médiích od 90. let, kromě České televize působila také třeba v televizi Prima nebo v ČTK. S politiky nyní dělá rozhovory v pořadu Interview ČT24.

Nova ve čtvrtek sdělila, že Zeman nedělní debatu v jejich televizi přijal, na odpověď Drahoše televize čeká. „Pokud se Jiří Drahoš rozhodne debaty nezúčastnit, TV Nova odvysílá hodinový rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem, který bude moderovat Rey Koranteng," uvedla mluvčí Novy Jana Ondrejechová. Hodinový pořad Cesta na Hrad začne od 20:00. Nova posune plánovanou komedii Slunce, seno a pár facek na 21:00 a vyřadí z vysílání pořad Střepiny.

Předvolební pořad chystá na pondělí také TV Barrandov. Ta navíc odvysílá i pravidelný Týden s prezidentem, který nabízí každý čtvrtek (pořad je předtáčen).

Duely a rozhovory k prezidentské volbě v TV vysílání

  • neděle 21.1. od 20:00, TV Nova, Cesta na Hrad, účastní se jen M. Zeman
  • pondělí 22.1. od 20:15, TV Barrandov, Duel Jaromíra Soukupa - Prezidentský speciál, účastní se jen M. Zeman
  • úterý 23.1. od 20:15, TV Prima, Česko hledá prezidenta, duel J. Drahoše a M. Zemana
  • čtvrtek 25.1. od 20:00, ČT1 a ČT24, Prezidentský duel, účastní se J. Drahoš a M. Zeman 

Hlavní témata diskuse na TV Prima

  • První okruh: Zde chceme, aby kandidáti na prezidenta diskutovali možnosti změn v Ústavě České republiky, např. referendum jako ústavní nástroj, možnost změn rodinných práv homosexuálů, zrušení senátu nebo možnosti prezidentského veta.
  • Druhým okruhem bude vyrovnání s minulostí v České republice. Zde chceme, aby kandidáti diskutovali problematiku církevních restitucí a jejich zdanění, postoj ke komunismu, ale například i významné stoleté výročí vzniku republiky.
  • Třetím okruhem témat by měly být domácí politické fenomény. Jako příklad uvádíme ústavní právo na nošení zbraní, možnost zmírnění protikuřáckého zákona, EET a ochranu osobních dat a svobodu projevu v rámci Evropské unie.
  • Diskuse by se měla týkat i zahraniční politiky, mimo jiné nastolí výběr z otázek migrace a kvót, společné armády v rámci Evropské unie, vztah k Rusku a sankcím vůči němu nebo neziskových organizací čerpajících finanční prostředky ze zahraničí.

Zdroj: FTV Prima

Oba prezidentští kandidáti se na střet v duelech chystají. Drahoš ČTK řekl, že čeká, že v debatách přijdou i podpásové údery. Zeman si podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka v Lánech „pečlivě studuje podkladové materiály", které mu k duelům připravili spolupracovníci. „A především a hlavně promýšlí taktiku pro debaty s Jiřím Drahošem," dodal mluvčí.

Drahoš se připravuje se svým týmem. „Nebojím se jeho rétoriky. Kdy kdo slyšel naposledy Miloše Zemana debatovat. Poslední debata byla s Karlem Schwarzenbergem, podle mého," řekl Drahoš v Plzni. K diskusím se současným prezidentem bude mít nastudované ekonomické a další analýzy. Drahošův přípravný tým tvoří tři lidé. To stačí, uvedl. Příprava bude rozdělena po půldnech, jichž bude několik. „Těším se na to, člověk nikdy není dost chytrý," dodal.

-čtk-, -mav-