Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur

pondělí, 8. ledna 2018, 17:30 Aktuality, Lidé MediaGuru

V pondělí 8. ledna zemřel hudební novinář Vojtěch Lindaur, bývalý šéfredaktor časopisů Rock & Pop a Rock & All.

Vojtěch Lindaur v pořadu Kultura.cz, foto: reprofoto ČT2

Vojtěch Lindaur v pořadu Kultura.cz, foto: reprofoto ČT2

Ve věku 60 let v pondělí 8.ledna v Praze po delší nemoci zemřel hudební novinář, dramaturg a překladatel Vojtěch Lindaur. ČTK zprávu, která se objevila na sociálních sítích, potvrdili jeho spolupracovníci z řad hudebních publicistů.

Vojtěch Lindaur je těsně spjatý s historií měsíčníku Rock & Pop, v jehož čele se za 25 let jeho existence objevil celkem třikrát. Z Rock & Pop odešel a v roce 2015 s dalšími hudebními publicisty založil nový časopis Rock & All. Ještě před rokem 1989 psal články pro několik periodik včetně Melodie a Hudební vědy, byl zaměstnán v časopisu Gramorevue a pod pseudonymem přispíval také do samizdatů Revolver Revue a Druhá strana.

Produkoval několik alb kapel Precedens, Dybbuk a Psí vojáci. Podílel se v roli scenáristy a recenzenta na dokumentárním cyklu České televize Bigbít a spolupracoval na tvorbě Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby a sborníku Excentrici v přízemí.

Moderoval vlastní pořady na Radiu Beat. V roce 1992 byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Je autorem několika knih, například Šance sněhových koulí v pekle, Dávám, tak ber nebo Neznámé slasti: Příběhy rockových revolucí 1972–2012. V letech 2003 až 2017 byl učitelem hudební publicistiky na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.

Absolvoval rozhlasovou žurnalistiku na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. V 80. letech byl šéfem Kulturního domu Opatov na Praze 4 a pracoval současně jako dramaturg. Z místa byl propuštěn po zorganizování koncertu německé zpěvačky Nico v říjnu 1985, který nebyl schválen komunistickými orgány.

-čtk-