ATO: Pozemní příjem TV vysílání využívá 52 % domácností

úterý, 12. června 2018, 15:15 Aktuality, TV, Výzkum MediaGuru

Podle dat z prvního čtvrtletí 2018 přijímá televizní signál pozemní cestou 52 procent českých domácností.

Foto: Photospin

Foto: Photospin

Dlouhodobě nejvyužívanější platformou pro šíření televizního signálu je pozemní vysílání (DVB-T). Touto cestou v Česku přijímá televizní vysílání 52 % domácností, které vlastní alespoň jednu televizi. Na druhém místě je příjem prostřednictvím satelitu (22 %), na třetím kabelový příjem (19 %). IPTV přijímá 7 % televizních domácností.

Ukazují to výsledky prvního kvartálu Kontinuálního výzkumu, který pro Asociaci televizních organizací zajišťuje společnost Nielsen Admosphere jako součást Projektu crossplatformního elektronického měření sledovanosti a konzumace obsahu v České republice. Výzkumu se mezi lednem a březnem 2018 zúčastnilo 3018 domácností. 

Zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Nielsen Admosphere

Nový standard pro pozemní příjem TV vysílání, DVB-T2, se v domácnostech adaptuje postupně. Aktuálně ho přijímá 7 % televizních domácností, přičemž 6 % to nejčastěji umožňuje jejich televizor, 1 % k tomu má set-top box. Každá devátá domácnost však ve výzkumu uvedla, že neví, zda DVB-T2 přijímá, nebo ne. Dá se očekávat, že domácnosti v blízké budoucnosti projeví v této otázce větší jistotu, neboť informovanost diváků o přechodu na nový standard neustále roste.

České Radiokomunikace minulý týden uvedly, že standard DVB-T2 sleduje 22 % domácností. Vycházejí ze svého interního průzkumu.

Zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Nielsen Admosphere

-mav-