Pigasse prodal Křetínskému 49 % v deníku Le Monde

čtvrtek, 25. října 2018, 15:50 Tisk MediaGuru

Czech Media Invest (CM) podle agentury AFP získala 49 procent ve firmě ovládající deník Le Monde.

Daniel Křetínský

Daniel Křetínský

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, spolumajitel francouzského deníku Le Monde, prodal firmě Czech Media Invest (CMI) českého investora Daniela Křetínského 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím tradiční francouzský list spoluvlastní. Uvedla to agentura AFP.

Pigasse podle informací deníku na dnešním setkání se zástupci zaměstnanců listu řekl, že prodej se uskutečnil „před několika dny". Na setkání zdůraznil, že Křetínský bude pouze menšinovým akcionářem a nebude mít nad deníkem kontrolu.

Křetínského CMI letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.

Autor blogu na francouzském nezávislém investigativním webu Mediapart tvrdí, že za zájmem českých investorů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče o francouzský tisk je ve skutečnosti snaha etablovat se ve Francii a podílet se tam na nadcházející privatizaci. Podle ekonomického novináře Emmanuela Schwartzenberga se čeští miliardáři chtějí "zmocnit" francouzské energetické společnosti Engie. V ní má stát podíl 24,1 procenta, ale podle nedávno schváleného zákona jej může prodat celý nebo jeho část.

Důvodem zájmu Křetínského a Tkáče o kapitálový vstup do Engie je skutečnost, že tento gigant s obratem 65 miliard eur ročně (téměř 1,7 bilionu Kč) bude, nebo už možná je, jejich hlavním konkurentem v oblasti energetiky, píše žurnalista.

-čtk-