Michel Fleischmann se postavil proti webu iRozhlas.cz

středa, 7. listopadu 2018, 13:45 Aktuality, Rádio , Aktualizováno MediaGuru

Michel Fleischmann se veřejně vymezil proti serveru iRozhlas.cz, který provozuje Český rozhlas.

Michel Flesichmann, foto: Lagardere

Michel Flesichmann, foto: Lagardere

Proti existenci webu iRozhlas.cz, který provozuje Český rozhlas, se postavil prezident dřívější rozhlasové skupiny Lagardere (dnes Czech Radio Center) Michel Fleischmann. Na středečním setkání odborné rozhlasové veřejnosti uvedl, že pro rádia je v prostředí silných technologických hráčů (Google, Apple, Facebook, Amazon) obtížné rozvíjet se v digitálu. A posteskl si, že: „Český rozhlas nám v tom nepomáhá, zneužívá platformu iRozhlas.cz,“ řekl v této návaznosti Fleischmann, podle kterého jde iRozhlas proti záměru rozhlasového vysílání.

Také někteří komerční internetoví provozovatelé se domnívají, že by Český rozhlas platformu iRozhlas.cz provozovat neměl. Podle jejich názoru by totiž rozhlas neměl koncesionářské poplatky vkládat do aktivit, které nesouvisejí s rozhlasovým vysíláním.

Návštěvnost webu iRozhlas.cz představovala v letošním říjnu 1,07 mil. reálných uživatelů. Český rozhlas zase říká, že službu veřejnosti dostane díky tomuto webu k dalšímu milionu lidí. Připomíná rovněž, že ještě před zahájením webu iRozhlas.cz disponoval Český rozhlas vlastním zpravodajským webem, což nikdo nerozporoval. Kritika se k Českému rozhlasu začala obracet až v momentě, kdy zahájil iRozhlas.cz (duben 2017) a zařadil se mezi významné tuzemské zpravodajské servery.  

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral v reakci na slova Michela Fleischmanna o den později uvedl, že server iRozhlas.cz je pevnou součástí Českého rozhlasu. Podle jeho slov jde o „unikátní internetový projekt, který je na rozdíl od všech ostatních privátních serverů regulovaný – a to v tom pozitivním významu, protože má díky tomu na sobě pečeť kvality Českého rozhlasu″. (Celé vyjádření najdete v boxu níže)

Fleischmann také zopakoval svůj kritický postoj k digitálnímu vysílání DAB+. Rádia podle jeho slov už v současnosti digitalizována jsou, a to přes internetové vysílání nebo mobilní aplikace.  „Pouze jeden digitální systém je špatně," sdělil.

Reakce generálního ředitele ČRo Reného Zavorala

Úkolem Českého rozhlasu jako veřejnoprávního média je poskytovat službu posluchačům, rozvíjet možnosti distribuce svého unikátního obsahu a být moderní institucí a technologickým lídrem. I proto vnímáme on-line a především on-line zpravodajství jako nezbytnost a zároveň jako jednu z našich důležitých distribučních platforem – stejně jako vysílání na FM či vysílání digitální.

V poslední době se objevila diskuse, při které někteří lidé začali mít tendenci zpochybňovat on-line zpravodajství ČRo jako nástroj, se kterým má veřejnoprávní médium pracovat. Naposledy se k této rétorice připojil Michel Fleischmann, který bez bližšího upřesnění nařkl Český rozhlas z toho, že „zneužívá“ svůj zpravodajský server iROZHLAS.CZ.

Je zajímavé, že panu Fleischmannovi ani jiným nevadil zpravodajský web ČRo v minulosti. Existuje totiž již od roku 1999. Funguje dokonce od té doby i se stejným rozpočtem. A nyní se o něm začalo diskutovat jen z jednoho prostého důvodu: v českém prostředí se totiž úspěch neodpouští. A iROZHLAS.CZ úspěšným projektem je. Odráží ve svém obsahu vysílání ČRo, vytváří náročnou a inovativní žurnalistiku, jako je žurnalistika pátrací a datová. A přináší vlastní kauzy a jedinečné zpravodajství, které se naopak opět „překlápí“ do vysílání našich stanic.

Server IROZHLAS.CZ - stejně jako naše stanice - plně respektuje Kodex Českého rozhlasu a přináší lidem zpravodajství, které je nezávislé, vyvážené a také spolehlivé a zodpovědné. Jde tak o unikátní internetový projekt, který je na rozdíl od všech ostatních privátních serverů regulovaný – a to v tom pozitivním významu, protože má díky tomu na sobě pečeť kvality Českého rozhlasu. V bezbřehém světu internetu, který žádná pravidla nemá a respektovat nemusí, tak server iROZHLAS.CZ představuje vzácný ostrůvek – a jeho čtenáři to vnímají a oceňují.

Být součástí zpravodajského servisu ČRo je těžká a náročná disciplína. Nejde sázet na prvoplánová, plytká či bulvární témata. Měřítkem hodnocení je kvalita, přesnost, rychlost, aktuálnost a samozřejmě vyváženost a názorová pestrost. Pouze prostředí média veřejné služby klade takové nároky a pouze médium veřejné služby garantuje jejich naplňování.

Veřejnost má právo mít k dispozici obsahy, které ČRo vyrábí. A my máme povinnost je k veřejnosti dostat. A bylo by absurdní si myslet, že smíme „jen“ vysílat a že naši posluchači sedí „jen“ u klasického rádia a nechtějí mít dostupnou veřejnoprávní službu i na svých počítačích či mobilních telefonech. Doba se změnila a ČRo nehodlá sledovat, jak se mění trendy a být dinosaurem mediálního světa. Naopak, chceme svoje služby rozvíjet a lidem za jejich rozhlasové poplatky nabízet co nejvíc.

iROZHLAS.CZ je pevnou součástí Českého rozhlasu – média veřejné služby, jehož zpravodajství patří k nejdůvěryhodnějším v naší zemi.

Aktualizováno ve čtvrtek 8.11. v 18:30 o vyjádření Reného Zavorala

-mav-