Rádia Media Clubu ceny reklamy nemění

pondělí, 26. listopadu 2018, 13:05 Rádio Martina Vojtěchovská

Media Club nemění pro rok 2019 ceny rozhlasové reklamy, upravuje jen ceny za speciální operace, přibližuje obchodní ředitel Jan Čadek.

Jan Čadek, foto: Media Club

Jan Čadek, foto: Media Club

Obchodní politika Media Clubu pro rok 2019 je už známá z pohledu televizní reklamy. Jaká je ale její podoba pro příští rok v případě rádií, která Media Club zastupuje?

Reklamní ceny pro příští rok neměníme, zachováváme je na letošní úrovni. Mírně zvýšíme ceny jen za speciální operace. Jde o řešení pro klienty na klíč, jako jsou soutěže nebo promo aktivity, o které je teď velký zájem. Dokonce zájem o tyto speciální operace je takový, že je máme vyprodané do poloviny roku 2019. Pokračujeme také se stávající nabídkou obchodních balíčků – zůstávají tedy produkty Total, Optimal, Progressive, Gold a Creative.

Jaký je hlavní důvod toho, proč nezdražujete?

Hlavní důvod je ten, že agenturní klienti vnímají rádia jako relativně drahý a méně atraktivní media typ, což je bohužel spíše předsudek. A to především z důvodu, že se jeho výkon neměří v okamžiku vysílání, ale jednou za kvartál. Dnes je trend zabývat se okamžitým výstupem a neřeší se efektivita jako taková, stanovená na základě funkčnosti jednotlivých mediatypů či na základě sofistikovaných průzkumů. Z většiny různých průzkumů vyplývá, že pro produktové i image kampaně je rádio nedílnou součástí media mixu a náleží mu vyšší podíl, než je zvykem v tuto chvíli. Pro klienty je to zpráva, že by rádio měli do nadlinkových kampaní vždy zařadit.

Jak se vyvíjejí reklamní ceny v rádiích v posledních letech?

Už několik let se vyvíjejí relativně konstantně, nemění se.

Media Club prodává reklamu v rádiích nejen pro rádia skupiny Radio United, která je s Media Clubem majetkově spřízněna, ale také pro některá další rádia, včetně jedničky tuzemského éteru, Rádia Impuls. Mění se do příštího roku skladba rádií Media Clubu?

Nemění. Nadále zastupujeme i Rádio Impuls, podepsali jsme kontrakt na další roky. Zastupujeme i rádia Dechovka, RockZone 105,9 FM a Český Impuls, která nevlastníme. A pak máme samozřejmě rádia, která nám patří (Kiss, Beat, Country, Radio 1, Spin, Signál – pozn. red.).

Měli byste zájem rozšířit portfolio zastupovaných rádií o další – například o ta, která nejsou pod konkurenčním Radiohousem a zajišťují si prodej vlastními silami?

O to neusilujeme. Naším záměrem je držet rádia tak, aby mezi nimi nedocházelo k velkým překryvům posluchačských skupin. Máme komunitní rádia a toho se držíme. Na trhu není moc alternativ k tomu, aby naši posluchači ladili svůj oblíbený formát někde jinde. Navíc stanice se mezi sebou vzájemně vylučují. To znamená, že u nás zásah pro zadavatele reklamy je svým způsobem jedinečný. Víme, že když je někdo „bíťák“, tak si rádio Beat naladí a nemá pro to příliš alternativu. U komunitních rádií, jako jsou Radio 1, Spin, Country nebo Beat, se obtížněji migruje, jejich hudební nabídka je odlišná. Přidávat pak k našim rádiím ještě konkurenci nějakého jiného rádia, nedává smysl. Spíš se snažíme dávat rádiu přidanou hodnotu prostřednictvím speciálních operací, vytvářet co nejlepší program a do toho zásadně investujeme.

Vidíte tedy ve speciálních formátech možnost, jak růst dál?

Ano, daří se nám to velmi dobře. Minulý rok byl dobrý a také v letošním roce budeme mít opět vyšší EBITDA, tržby se nám meziročně zvýšily. Z pohledu rádií se nám daří ve všech ukazatelích, což nás pochopitelně těší a potvrzuje správnost naší strategie.

Rádio je nedílnou součástí media mixu a náleží mu vyšší podíl, než je v tuto chvíli zvykem.

Jan Čadek

Z veřejných informací víme, že rozhlasové reklamě se daří a meziročně roste. Stojí i za vašimi lepšími výsledky zvýšený objem reklamy?

Zájem o rozhlasovou reklamu roste v jednotkách procent. Největší nárůsty dosahujeme na lokálním trhu, a to díky naší síti – máme deset regionálních poboček a v tuto chvíli připravujeme spuštění jedenácté v Hradci Králové. Teď máme v regionech přibližně 150 lidí, obchodní síť se snažíme neustále rozšiřovat. Daří se nám přinášet peníze díky práci s lokálními klienty, sofistikovaným přístupem k našim lidem. I přestože jsme centralizovali vysílání rádia Kiss, tak ho dnes obchodujeme v osmi regionech – a v příštím roce díky Hradci Králové míříme do devátého odpojovaného regionu. Takto jsou postaveny všechny naše značky, snažíme se ctít regionalitu, přestože vysíláme centralizovaně. Zvyšuje se i národní přímý obchod, v případě mediálních agentur jsme meziročně na přibližně stejném výsledku jako loni.

Jak moc se zvyšuje zájem o netradiční operace?

Je to odraz dobré práce programových šéfů a marketingového oddělení. Máme centrální marketing pro všechny značky, kde vymýšlíme promo aktivity klientům na klíč. Klienti se vracejí, protože vidí okamžitou odezvu. Nabízíme například sofistikované soutěže, kde jsme schopni směřovat lidi na webové stránky klienta. Letos jsme vyhráli v rádiové kategorii první cenu FLEMA Media Awards za kampaň pro Monetu, což byla právě ukázka funkční kreativity naší produkce, našich programových kluků. Dokážeme do promo aktivit zakomponovat naše sociální sítě, Kiss patrolky, vozidla, a zásah tak maximalizovat. Je toho mnoho, co jsme schopni nabídnout, rádio musí bavit posluchače, ale i naše zadavatele. Nápadů pro originální komunikaci máme spousty.

Kolik takových operací zvládnete odbavit?

V průměru máme každý týden jednu na každé rozhlasové značce. Nebo je to tak, že si klient objedná 14denní až měsíční kampaň. Delší ale neděláme, protože pozornost posluchače k té aktivitě potom upadá.

Jan Čadek, foto: Media Club

Jan Čadek, foto: Media Club

Podle výsledků Radio projektu za 2. a 3. kvartál 2018 se mírně zvýšil podíl Media Clubu na rádiovém trhu. Jaké ambice máte se svými rádii?

Podporujeme především naše zásadní tři značky Kiss, Beat a Country. Dá se říct, že mají dnes téměř celoplošné pokrytí. Kiss hodně podporujeme nejen televizní kampaní a očekáváme od něj, že se z něj stane rádio s milionovým publikem. Loni jsme na tyto stanice získali sedmnáct nových dokrývačů a jejich signál rozšiřujeme dál do republiky. Pochopitelně tak, abychom v regionech zpestřili dosavadní programovou nabídku.

Před rokem a půl jste centralizovali vysílání rádia Kiss a zrušili regionální studia. Hodnotíte to jako dobrý krok?

Prospělo to. Restrukturalizace byla nutná. Museli jsme před tím investovat do sedmi rozhlasů, do sedmi týmů, moderátorů, programových šéfů a dalších mnoha ekonomicky neúnosných nákladů. Teď jsme si mohli vybrat ty nejlepší, dobře je zaplatit, udělat si k tomu průzkumy, mít je pod jednou střechou. Logisticky je to mnohem rychlejší a myslíme si, že rádio je programově čisté. Nehledě na to, že díky odpojování do regionů zachováváme to, na co byli posluchači zvyklí. Pochopitelně je zatím spousta těžké logistiky.

Jaké novinky do vysílání svých rádií chystáte?

Novinky zavádíme právě prostřednictvím promo aktivit. Hudební formát je nastavený a nemění se. To, co na rádiích můžeme mít jako specialitu, jsou různé soutěže, které mají být zábavné, aby posluchače neotravovaly a přilákaly je. Dnes komunikujeme s posluchači především pomocí aplikací, které máme na všechny naše rozhlasové značky. V příštím roce bychom tyto aplikace chtěli nabízet obchodně. Počet jejich stažení dnes přesahuje půl milionu, posluchači jsou díky nim s námi v kontaktu a oživují vysílání.

Jak chcete aplikace prodávat?

To je prozatím tajemství. Ale model to bude opět originální a zábavný pro obě strany, uživatele i zadavatele.

Připravujete ještě nějakou jinou obchodní novinku?

Jsme schopni nabízet klientům i své sociální sítě a webové stránky. Není to ale gros peněz, které můžeme z trhu získat. Jsou to statisíce až miliony, které nám za rok přesto můžou přijít, ale my musíme především velmi dobře prodávat klasickou GRP reklamu, prostě vše, co je spojené s éterem stanic. Zajímavé jsou i promo aktivity, a jak už jsem říkal, hlad po nich je velký.

Ještě otázka k měření. Vy byste byli pro změnu měření poslechovosti?

Na tom musí panovat shoda. Někomu Radio projekt vyhovuje, někomu ne. Je pravda, že jiné měření než Radio projekt je dražší. Osobně si myslím, že by se investice do dražšího měření, které by dokázalo postihnout poslechovost v daném momentu, vyplatila celému trhu. Tento názor ale asi nesdílí celý trh.

Co je cílem pro rok 2019?

Chceme růst ve všech ukazatelích. Máme velmi stabilizovaný tým, dobře zvládnutou motivaci uvnitř společnosti a daří se nám i nejen díky příznivé ekonomické situaci. Protože dobrá ekonomika také způsobuje to, že někteří klienti reklamu nepotřebují. Alespoň si to myslím. I přesto, že se nám daří získávat některé klienty nově do hry, tak některé zase ztrácíme, například odchodem do jiných mediatypů. Za 17 let jsem přesvědčený, že to není rozumné rozhodnutí. Jak už jsem ale řekl, rádio by mělo být všeobecně na jiné pozici, než na které se nyní ocitá. Každý, kdo se zabývá optimalizací kampaní, tato data může načerpat třeba ze zahraničních průzkumů bez velkých obtíží. Nepochybuji, že se v tomto situace změní i v ČR.

Media Club – rádia

Media Club je obchodní zastupitelství, které zajišťuje prodej televizní, rozhlasové i online reklamy, má stejného majitele jako FTV Prima. Do rozhlasového portfolia Media Clubu patří rádia Kiss, Country, Beat, Radio 1, Signal a Spin. Dalšími zastupovanými rádii jsou Rádio Impuls, RockZone 105,9, Český Impuls a Dechovka.

Obchodní produkty rádií Media Clubu

  • Total: Country, Český Impuls, Radio 1, Rádio Beat, Rádio Dechovka, Rádio Impuls, Rádio Kiss, Radio SPIN, RockZone 105,9 FM. Týdenní poslechovost: 3,45 milionu, denní poslechovost: 1,92 milionu.
  • Optimal: Country, Rádio Beat, Rádio Impuls, Signál Rádio. Produkt mířící na posluchače střední generace. Týdenní poslechovost: 2,9 milionu, denní poslechovost: 1,54 milionu.
  • Progressive: Radio 1, Rádio Impuls, Kiss, Spin, RockZone 105,9 FM. Produkt mířící na mladší posluchače. Týdenní poslechovost: 2,71 milionu, denní: 1,45 milionu.
  • Creative: Country, Radio 1, Radio Beat, Kiss, Spin, Signál. Produkt pro netradiční operace. Týdenní poslechovost: 1,65 milionu, denní: 915 tisíc.
  • Gold: Country, Dechovka, Signál, Český Impuls. Týdenní poslechovost: 601 tisíc, denní: 308 tisíc.

Zdroj dat: Radio projekt 2+3Q/2018, SKMO, ASMEA, Median, StemMark

Jan Čadek, obchodní ředitel rádií, Media Club

Obchodním ředitelem divize rádií společnosti Media Club je od ledna 2018, s rádii je ale spojen posledních 17 profesních let. Byl téměř pět let obchodním ředitelem Radio United Group. Před vznikem Radio United Group pracoval více než pět let jako projektový manažer společnosti Radio Investments (dřívější provozovatel rádií Kiss, beat, Country, Spin, Radio 1). Jedenáctiletou zkušenost získal také v bývalém zastupitelství rádií Kiss RadioNet, ve kterém začínal v roce 2002.