Hrubé investice do médií loni přesáhly 100 miliard korun

pondělí, 28. ledna 2019, 14:35 Výzkum, Reklama MediaGuru

Reklamní investice směřované do médií se měly v loňském roce meziročně zvýšit, ukazují data z monitoringu.

Foto: Shuttesrtock

Foto: Shuttesrtock

Podle dat monitoringu reklamy Nielsen Admosphere se investice do nákupu reklamního prostoru v médiích v loňském roce zvýšily. Nejsilnějším mediatypem byla loni opět televize, jejíž ceníková hodnota uveřejněné reklamy zaznamenala meziročně 10% nárůst na 53,1 miliard korun. Druhým nejrychleji rostoucím mediatypem byla rádiová reklama (+6 %). Velmi mírně si polepšila i reklama v tisku (+1 %) a lehce za předloňským rokem zaostala venkovní reklama (-1 %). Tento výsledek je ale vzhledem k sníženému počtu ploch u silnic a dálnic  příznivý.

Žebříček mediatypů brzy doplní také hodnoty za internet, které uveřejní Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) v následujících týdnech. Monitoring Nielsen Admosphere totiž postihuje jen display reklamu, která tvoří pouze část celkových internetových investic. Internetová display reklama v loňském roce klesala.

Už teď se ale dá říct, že v roce 2018 přesáhla celková hodnota českého mediálního byznysu s reklamou 100 miliard korun v ceníkových cenách.

„Zdaleka největší část tuzemských reklamních investic je stále alokována do televize. V ceníkových cenách bylo loni v tomto mediatypu proinzerováno více než 50 miliard korun. Televize si navíc udržela velmi slušné tempo růstu, na kterém se podílelo jak opětovné zdražení cen reklamy, tak i další navýšení počtu odvysílaných reklamních sdělení,“ komentuje celoroční výsledky Tomáš Hynčica, Business & Research Director Nielsen Admosphere.

Zdroj: Nilsen Amdposphere

Zdroj: Nilsen Amdposphere

V čele žebříčku zadavatelů s nejvyšší hodnotou inzerce byl v roce 2018 Kaufland, který zaznamenal 73% nárůst, a jeho reklama dosáhla ceníkové hodnoty 1,7 miliard korun. Druhé místo patřilo dalšímu potravinovému řetězci, a sice Lidlu, který loni umístil reklamu v ceně 1,5 miliard korun a meziročně tak navýšil hodnoty o 21 %. Třetí Alza.cz navýšila hodnotu své inzerce o 5 % na 1,5 miliard korun.

Zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Nielsen Admosphere

-mav-