Retail in Detail: Trendem je humanizace domácích zvířat

pátek, 5. dubna 2019, 14:45 Retail Zuzana Erbenová

Humanizace domácích zvířat je hlavním trendem pet care trhu. Nejenže lidé kupují kvalitní krmiva, ale snaží se, aby zvířata žila jako oni sami.

Friends of Pets 2019, zdroj: Blue Events

Friends of Pets 2019, zdroj: Blue Events

Za pět až deset let budeme vědět, co si myslí psi. I to zaznělo na konferenci Retail in Detail s podtitulem Friends of Pets, kterou pořádala 3. dubna společnost Blue Events. Humanizace domácích mazlíčků je totiž hlavním trendem dnešní doby. Zatímco v loňském roce to byla premiumizace, letos se přidala nadstavba, kdy nejenže lidé kupují kvalitní krmiva, ale snaží se, aby i jejich zvířata žila jako oni sami. Psi mohou někde cestovat s lidmi v letadle, mají vlastní restaurace a hřiště či koupaliště, chodí do obchodů nebo se pro ně pořádají oslavy narozenin.

Albino Zamboni, Marketing a Pet Specialist Business Director firmy Partner in Pet Food Europe (PPF), představil na úvod trendy na pet trhu v Evropě a zaměřil se na hlavní skupiny, tedy na psy a kočky. Hodnota tohoto trhu je 22,5 miliard eur. Překvapivě v procentech obratu vedou kočky 52 % oproti psům 48 %. V Evropě lidé chovají přes 195 milionů psích nebo kočičích mazlíčků. Každoročně pak přibude jeden milion nových. Český trh s domácími mazlíčky je velmi rozvinutý a Zamboni přiznal, že pokud jeho firma něco testuje, používá nás jako laboratoř, kde novinky zkouší.

Podle Partner in Pet Food chováme v Evropě 195 milionů psů a koček, zdroj: MediaGuru.

Podle Partner in Pet Food chováme v Evropě 195 milionů psů a koček, zdroj: MediaGuru.

„Lidé se často nazývají spíš rodiči zvířete než majiteli a chovají se k nim jako k lidem,“ popisuje trendy Zamboni. Společnost se podle něj staví stále pozitivněji k chování domácích mazlíčků a díky tomu, že klesá porodnost, si je lidé kupují, aby vyplnili prázdnotu. Popsal několik trendů, přičemž prvním z nich je větší zájem o zdraví a stravu, a to ve smyslu návratu ke kořenům. Lidé se snaží zvířata krmit více přirozenou stravou než potravou vyrobenou v laboratoři. Na druhou stranu vznikají speciální krmiva podobná lidským, jako jsou polévky, hamburgery či párky. Dalším trendem je urbanizace mazlíčků, kdy mají stylisty a salóny a díky péči sice žijí déle, ale jsou více obézní a jinak nemocní. Evoluci pak zažívají privátní značky, protože i velké řetězce je prodávají, ale ve výrazně vyšší kvalitě než dřív. E-commerce nutí všechny se stále vyvíjet a kamenné prodejny by měly stavět především na službách a poradenství.

A podobně hovoří i Petr Ludvík, generální ředitel Partner in Pet Food ČR: „Kamenné obchody mají šanci přežít, pokud se dokáží odlišit a nabídnout vlastní značky, které online mít nebude.“ Ludvík se domnívá, že privátní značky, jak jsme je znali před deseti lety, už neexistují. Jsou tu jen vlastní značky a značky maloobchodníků. „Klasické levné privátní značky, které dokázaly bojovat jen cenou, dnešní spotřebitel už nechce.“ Dnešní spotřebitel je údajně sofistikovanější a má větší přehled. Značka musí splňovat přísná kritéria na zdravotní benefity, použité materiály, jejich dopad na životní prostředí.

Podle průzkumů pochází až 30 % zátěže životního prostředí z produkce masa, a pokud nějaká značka přinese řešení, jak vyrábět bez této zátěže, bude mít úspěch.

Jan Jelínek, zakladatel a kreativní ředitel B&T Agency (McCann)

Jan Jelínek, zakladatel a kreativní ředitel B&T Agency (McCann), doplnil ještě další trendy, především s ohledem na generaci mileniálů, která  v USA díky odkládání rodičovství utrácí v pet sektoru nejvíce ze spotřebitelů. „Podle toho je třeba s nimi komunikovat, protože oni věří, že co je dobré pro ně, je dobré pro psy,“ říká Jelínek a potvrzuje, že pro mileniály je hodně důležité, aby výrobci krmiv zároveň chránili životní prostředí. „Podle průzkumů pochází až 30 % zátěže životního prostředí z produkce masa, a pokud nějaká značka přinese řešení, jak vyrábět bez této zátěže, bude mít úspěch,“ dodává.

Dalším trendem je cestování s mazlíčky, psi mohou například v Japonsku cestovat s lidmi v letadle, vznikají koupaliště a hřiště pro psy. Dále se třeba v USA objevují nezvyklé služby jako restaurace pro psy, ti mají navíc přístup do obchodů a jiných prostor, kam dříve nesměli a existují party servisy pro pořádání oslav narozenin. Psi mají třeba vlastní spoření i pojištění.

Trendy se projevují i v technologiích, kdy mají domácí mazlíčci vlastní náramek, který měří jejich denní tělesnou aktivitu. Vrcholem je pak podle Jelínka technologický start-up No More Woof, který chce během pěti až deseti let rozkódovat pocity psa a přeložit je do lidské řeči. 

Zákazníci chtějí nákupní zážitek a kamenný obchod má oproti onlinu šanci právě díky službám a poradenství. Zdroj: GfK

Zákazníci chtějí nákupní zážitek a kamenný obchod má oproti onlinu šanci právě díky službám a poradenství. Zdroj: GfK

Více než 38 tisíc e-shopů sleduje Heureka v rámci České republiky a Slovenska. Michal Buzek, který zde vede analytické oddělení, uvedl, že z celkových 135 miliard korun loňského obratu online trhu v ČR tvoří chovatelství 4 %, tedy necelých 6 miliard korun. V roce 2018 pak nakupovalo 35 % lidí krmivo pro psy a kočky online. Zdeněk Skála, ředitel sekce retail a FMCG v GfK, potvrdil tato data a dodal, že 75 % zákazníků nakupuje offline a tedy, že řada lidí využívá oba kanály. Zákazník je podle něj čím dál více citlivý na kvalitu, a i když online vítězí kombinací ceny a možnosti širokého sortimentu, tradiční obchodníci mohou nabídnout zákazníkovi poradenství a služby, tedy nákupní zážitek, který pro 32 % zákazníků představuje právě ochotný a příjemný personál. „Pet food byznys je víc než jiné segmenty o důvěře, proto prostor pro osobní obsloužení zákazníka tu bude díky emoční vazbě vždy,“ dodává Zdeněk Skála.

-zue-