Retail in Detail: Trendem je humanizace domácích zvířat

pátek, 5. dubna 2019, 14:45 Retail

Humanizace domácích zvířat je hlavním trendem pet care trhu. Nejenže lidé kupují kvalitní krmiva, ale snaží se, aby zvířata žila jako oni sami.

Friends of Pets 2019, zdroj: Blue Events

Friends of Pets 2019, zdroj: Blue Events

Za pět až deset let budeme vědět, co si myslí psi. I to zaznělo na konferenci Retail in Detail s podtitulem Friends of Pets, kterou pořádala 3. dubna společnost Blue Events. Humanizace domácích mazlíčků je totiž hlavním trendem dnešní doby. Zatímco v loňském roce to byla premiumizace, letos se přidala nadstavba, kdy nejenže lidé kupují kvalitní krmiva, ale snaží se, aby i jejich zvířata žila jako oni sami. Psi mohou někde cestovat s lidmi v letadle, mají vlastní restaurace a hřiště či koupaliště, chodí do obchodů nebo se pro ně pořádají oslavy narozenin.

Albino Zamboni, Marketing a Pet Specialist Business Director firmy Partner in Pet Food Europe (PPF), představil na úvod trendy na pet trhu v Evropě a zaměřil se na hlavní skupiny, tedy na psy a kočky. Hodnota tohoto trhu je 22,5 miliard eur. Překvapivě v procentech obratu vedou kočky 52 % oproti psům 48 %. V Evropě lidé chovají přes 195 milionů psích nebo kočičích mazlíčků. Každoročně pak přibude jeden milion nových. Český trh s domácími mazlíčky je velmi rozvinutý a Zamboni přiznal, že pokud jeho firma něco testuje, používá nás jako laboratoř, kde novinky zkouší.

Podle Partner in Pet Food chováme v Evropě 195 milionů psů a koček, zdroj: MediaGuru.

Podle Partner in Pet Food chováme v Evropě 195 milionů psů a koček, zdroj: MediaGuru.

„Lidé se často nazývají spíš rodiči zvířete než majiteli a chovají se k nim jako k lidem,“ popisuje trendy Zamboni. Společnost se podle něj staví stále pozitivněji k chování domácích mazlíčků a díky tomu, že klesá porodnost, si je lidé kupují, aby vyplnili prázdnotu. Popsal několik trendů, přičemž prvním z nich je větší zájem o zdraví a stravu, a to ve smyslu návratu ke kořenům. Lidé se snaží zvířata krmit více přirozenou stravou než potravou vyrobenou v laboratoři. Na druhou stranu vznikají speciální krmiva podobná lidským, jako jsou polévky, hamburgery či párky. Dalším trendem je urbanizace mazlíčků, kdy mají stylisty a salóny a díky péči sice žijí déle, ale jsou více obézní a jinak nemocní. Evoluci pak zažívají privátní značky, protože i velké řetězce je prodávají, ale ve výrazně vyšší kvalitě než dřív. E-commerce nutí všechny se stále vyvíjet a kamenné prodejny by měly stavět především na službách a poradenství.

A podobně hovoří i Petr Ludvík, generální ředitel Partner in Pet Food ČR: „Kamenné obchody mají šanci přežít, pokud se dokáží odlišit a nabídnout vlastní značky, které online mít nebude.“ Ludvík se domnívá, že privátní značky, jak jsme je znali před deseti lety, už neexistují. Jsou tu jen vlastní značky a značky maloobchodníků. „Klasické levné privátní značky, které dokázaly bojovat jen cenou, dnešní spotřebitel už nechce.“ Dnešní spotřebitel je údajně sofistikovanější a má větší přehled. Značka musí splňovat přísná kritéria na zdravotní benefity, použité materiály, jejich dopad na životní prostředí.

Podle průzkumů pochází až 30 % zátěže životního prostředí z produkce masa, a pokud nějaká značka přinese řešení, jak vyrábět bez této zátěže, bude mít úspěch.

Jan Jelínek, zakladatel a kreativní ředitel B&T Agency (McCann)

Jan Jelínek, zakladatel a kreativní ředitel B&T Agency (McCann), doplnil ještě další trendy, především s ohledem na generaci mileniálů, která  v USA díky odkládání rodičovství utrácí v pet sektoru nejvíce ze spotřebitelů. „Podle toho je třeba s nimi komunikovat, protože oni věří, že co je dobré pro ně, je dobré pro psy,“ říká Jelínek a potvrzuje, že pro mileniály je hodně důležité, aby výrobci krmiv zároveň chránili životní prostředí. „Podle průzkumů pochází až 30 % zátěže životního prostředí z produkce masa, a pokud nějaká značka přinese řešení, jak vyrábět bez této zátěže, bude mít úspěch,“ dodává.

Dalším trendem je cestování s mazlíčky, psi mohou například v Japonsku cestovat s lidmi v letadle, vznikají koupaliště a hřiště pro psy. Dále se třeba v USA objevují nezvyklé služby jako restaurace pro psy, ti mají navíc přístup do obchodů a jiných prostor, kam dříve nesměli a existují party servisy pro pořádání oslav narozenin. Psi mají třeba vlastní spoření i pojištění.

Trendy se projevují i v technologiích, kdy mají domácí mazlíčci vlastní náramek, který měří jejich denní tělesnou aktivitu. Vrcholem je pak podle Jelínka technologický start-up No More Woof, který chce během pěti až deseti let rozkódovat pocity psa a přeložit je do lidské řeči. 

Zákazníci chtějí nákupní zážitek a kamenný obchod má oproti onlinu šanci právě díky službám a poradenství. Zdroj: GfK

Zákazníci chtějí nákupní zážitek a kamenný obchod má oproti onlinu šanci právě díky službám a poradenství. Zdroj: GfK

Více než 38 tisíc e-shopů sleduje Heureka v rámci České republiky a Slovenska. Michal Buzek, který zde vede analytické oddělení, uvedl, že z celkových 135 miliard korun loňského obratu online trhu v ČR tvoří chovatelství 4 %, tedy necelých 6 miliard korun. V roce 2018 pak nakupovalo 35 % lidí krmivo pro psy a kočky online. Zdeněk Skála, ředitel sekce retail a FMCG v GfK, potvrdil tato data a dodal, že 75 % zákazníků nakupuje offline a tedy, že řada lidí využívá oba kanály. Zákazník je podle něj čím dál více citlivý na kvalitu, a i když online vítězí kombinací ceny a možnosti širokého sortimentu, tradiční obchodníci mohou nabídnout zákazníkovi poradenství a služby, tedy nákupní zážitek, který pro 32 % zákazníků představuje právě ochotný a příjemný personál. „Pet food byznys je víc než jiné segmenty o důvěře, proto prostor pro osobní obsloužení zákazníka tu bude díky emoční vazbě vždy,“ dodává Zdeněk Skála.

-zue-