Za pět let přišlo do Česka více než 120 nových značek

pátek, 21. června 2019, 11:00 Marketing MediaGuru

Přes 120 zahraničních značek přišlo za posledních pět let na český trh. Odcházejí z něj jen zřídka.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Za posledních pět let se rozrostl český trh o více než 120 nových zahraničních značek, přičemž za stejnou dobu zemi opustily pouhé dvě desítky. Vyplývá to z analýzy společnosti CBRE.

Příkladem úspěšných příchozích značek na českém trhu je například dánská značka Flying Tiger Copenhagen nebo britská Superdry. „Flying Tiger Copenhagen má v České republice již sedmnáct obchodů a Superdry šest prodejen. Stejně tak značka Tous, která vstoupila na trh před třemi lety a stala se z ní nová hvězda předních šperkařských konceptů. Nyní má po celé zemi už dvanáct prodejen,“ popisuje Tomáš Beránek, Head of High Street Retail and Tenant and Representation společnosti CBRE.

Příchody nových značek ovlivňuje především to, kolik a jakých maloobchodních projektů, například nákupních nebo outletových center, se v daném roce otevírá. Například v roce 2017 bylo otevřeno rozšíření obchodního centra na pražském Chodově, které přilákalo hned 24 nových značek. Proto v roce 2017 byl 63% nárůst nových značek v porovnání s rokem 2016.

O nových značkách v rozšířeném obchodním centru na pražském Chodově si můžete přečíst zde.

V loňském roce k nám podle CBRE přišlo 29 (podle Cushman & Wakefield 28) nových značek, což je sice pokles o 26 procent oproti roku 2017, avšak loni se u nás neotevřelo žádné větší nákupní centrum. 

Největší podíl nově příchozích značek tvoří móda (59 %) – luxusní a byznys móda (31 %) a oblečení střední cenové úrovně (28 %). To kopíruje životní styl lidí především ve velkých městech, a odráží to i dobrou kondici české ekonomiky. Lidé disponují většími obnosy peněz, které jsou ochotni utrácet.

Mezi nové přírůstky patří Baggat, Boxeur des Rues, Corso Roma, Frankie Morello, Gattinoni Roma, Hexis Milano, Hispanitas, Ixos, Luca Bertelli, Marina Militare, Massimo Rebecchi, My Brand, Off-White, Red Valentino či Suprimo. 

Naopak z České republiky odešlo celkem pět značek: Max&Co, Tory Burch, Versace, Motivi a Stefanel. Předloni to byly dvě a v roce 2016 jedna.

Dramatické nárůsty má již druhým rokem gastronomie. Minulý rok měla gastronomie již 21% podíl v počtu nových značek – přišla sem například značka Fresh Corner, Starbucks Reserve, Coffee Fellows, Flocafé, La Pasteria nebo Starý Otec. I v roce 2017 byl podíl gastronomie na dvouciferném čísle, s Pizzou Hut, Vapianem nebo Mr. Kebab.

Zdroj: CBRE

Zdroj: CBRE

Velký nárůst v roce 2018 zaznamenaly rovněž prémiové značky na okrajích Prahy, což mělo na svědomí především otevření outletového centra Premium Outlet Prague Airport v Tuchoměřicích nedaleko letiště v Praze.

Přehled značek, které byly k dispozici v době otevření outletu, naleznete zde.

Z dlouhodobého pohledu na český trh vstupují nejvíc mezinárodní řetězce, které jsou mezi českými zákazníky velice oblíbené a rok za rokem zvyšují počty svých prodejen.

-stk-