Podvody na Instagramu stojí zadavatele 744 mil. USD

úterý, 30. července 2019, 07:30 Reklama, Výzkum MediaGuru

Falešní followeři i jejich aktivita na instagramových účtech influencerů stojí reklamní zadavatele globálně až 744 milionů dolarů.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Neexistující fanoušci a jejich falešný engagement s příspěvky je na Instagramu dennodenní skutečností. Podle studie švédského start-upu A Good Company a analytické firmy HypeAuditor, jež analyzovala 1,84 milionu instagramových účtu v 82 zemích, tyto podvodné praktiky stojí jen letos reklamní zadavatele po celém světě téměř 750 milionů dolarů (17 mld. Kč).

Studie rovněž ukazuje, jakých rozměrů problém s falešnými účty dosahuje. Jen v USA jich funguje 49 milionů, v Brazílii 27 milionů, v Indii 16 milionů a ve Velké Británii 10 milionů. Podíl účtů, které si zakoupily falešné followery, komentáře nebo jiný druh engagementu, tvoří celosvětově 57 %.

Zdroj: PR Week, A Good Company & HypeAuditor

Zdroj: PR Week, A Good Company & HypeAuditor

Součástí studie je kromě kvantitativní analýzy i anonymní dotazování čtyř set influencerů, z nichž více než 60 % přiznalo, že podvodné praktiky s falešnými účty využívá. Jeden z pěti uvedl, že bude v této činnosti i nadále pokračovat. „Firmy investují do influencer marketingu, protože se domnívají, že se tak propojí se skutečnými lidmi, a ne ruskými boty. Ve skutečnosti ale jen lejí peníze do kanálů a dávají zdarma své produkty někomu, kdo obrovský počet followerů získal přes noc,“ domnívá se CEO A Good Company Anders Ankarlid.  

Míra podvodných praktik na Instagramu tak vede k otázce, zda jsou metriky marketingových aktivit dobře nastaveny. „KPIs pro influencer marketing jsou často definována na základě engagementu, tedy něčeho, co si mohou influenceři snadno koupit nebo obejít,“ podotýká Anders Ankarlid s tím, že by se měli marketéři začít ptát, zda by jejich rozpočty nenašly lepšího využití.

-stk-