TikTok začínají testovat i některá média

středa, 17. července 2019, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

S dynamicky rozvíjející se sítí TikTok experimentují i média, včetně The Washington Post.

Zdroj: TikTok

Zdroj: TikTok

TikTok k sobě v poslední době láká nejen stále více uživatelů, ale i dalších hráčů na trhu. Původem čínské aplikaci se totiž daří oslovovat mladou generaci – z půl miliardy jejích aktivních uživatelů by měli dvě třetiny tvořit lidé pod 30 let. I z tohoto důvodu na síti, která staví na snadno replikovatelných memech, experimentují nejen první reklamní zadavatelé, ale také média. Mezi ně patří například The Washington Post, NBC News nebo lokální americké noviny The Dallas Morning News. 

prvních kampaních na TikToku na českém trhu se můžete dočíst například zde. 

Zatímco značky si mohou na TikToku pohrát s různými výzvami, u médií je tvorba takového obsahu trochu oříšek. Podle Nieman Lab používá většina médií TikTok spíše pro budování značky u mladé cílové skupiny, nikoliv pro skutečnou zpravodajskou práci. 

Televizní skupina NBC News vystupuje na TikToku s profilem Stay Tuned NBC, kam přispívá čtyřikrát do týdne,. Zkušenosti s tvorbou obsahu pro mladé už má ze Snapchatu, kde se jí podařilo přilákat 25 až 35 milionů diváků měsíčně. „Na Snapchatu jsme schopni věnovat příspěvek prezidentské debatě, na TikToku si spíše hrajeme s výslovností jmen jednotlivých kandidátů. Není to tak seriózní, ale stále se to týká velkého tématu, který tak uživatelům zprostředkováváme,“ popisuje za NBC News Angie Grande. 

Podle Grande je hlavním cílem obsahu na TikToku podnítit s uživateli konverzaci a docílit toho, aby si řekli, že se díky NBC News něco dozvěděli, což může být například i to, jak si jedna babička hráče softballu poradila s lupičem, který ji přepadl v autě. V poslední době také NBC News pracuje s aktuálně oblíbenými hashtagy, mezi nimiž si vybírá témata, která by mohla po svém zpracovat. Tvorba 20s videa zabere redakci i několik hodin práce. 

Několik hodin týdně věnuje TikToku i The Washington Post, který na svém profilu s názvem We are a newspaper nechává redaktory tančit redakcí, hraje si s postavičkou SpongeBoba nebo štěnětem. „Obecně platí, že dobré video na TikToku je to, které chcete prostě sledovat,“ popisuje Dave Jorgenson, který má v americkém deníku na starosti produkci videa. Do budoucna chce americký deník ale více zpracovávat zajímavá zpravodajská témata. 

S memy si prozatím hraje i lokální The Dallas News, který kromě toho, že na TikToku představil svou redakci vtipně glosuje po „texaském“ způsobu i horké počasí. Právě místní rozměr příspěvků chce deník nadále rozvíjet. 

TikTok se pro samotné seriózní zpravodajství nehodí, nicméně i tak může být dobrým nástrojem, jak si budovat povědomí u mladé cílové skupiny.

-stk-