Google dává do výsledků vyhledávání i úryvky videí

neděle, 22. září 2019, 08:30 Internet & Mobil MediaGuru

Uživatelé nejpopulárnějšího vyhledávače dostanou možnost „progooglovat se“ až na úroveň pasáží z videí na YouTube.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Provozovatel vyhledávače Google vylepšuje své služby. V ideálním případě by mohl výrazným službám ulehčit život všem, kteří se snaží najít kutilské videonávody. Ale nejen jim. V těchto dnech začíná do výsledků vyhledávání zahrnovat i jednotlivé úseky videí na YouTube odpovídající zadaným klíčovým slovům. Funkce se zatím týká jen vyhledávání v anglickém jazyce a zahrnuje jen ty klipy, které jejich tvůrci dokázali v popiscích vybavit chronologií toho, co se v jaké fázi videa odehrává. Firma nicméně na svém blogu uvádí, že v budoucnu by měla být funkce dostupná globální paletě tvůrců. Zmiňuje také, že upravené vyhledávání by mělo zahrnovat i obsah mediálních domů. Alphabet, provozovatel Googlu, výslovně jako příklady takové možné spolupráce uvádí kanál CBS Sports a indickou NDTV – za podmínky, že svá videa náležitě označkují. Právě takový požadavek nicméně označuje portál The Verge za potenciálně problematický. Míra, do jaké odpovídají klíčová slova jednotlivým pasážím klipů, by pak závisela ponejvíce na důslednosti tvůrců obsahu při jeho tagování. Pro ně by logickou motivaci představovalo zvýšení trafficu. Zároveň by to od nich vyžadovalo obměnu přístupu ke svému obsahu tak, aby při jeho publikaci brali více ohledu na SEO.

V případě pečlivého přístupu autorů by novinka mohla ještě povýšit faktor, díky kterému portál YouTube, provozovaný mateřskou společností Googlu, vyniká v očích jeho uživatelů. Loňský průzkum institutu Pew Research zjistil, že většina z nich (51 procent) vnímá YouTube jako „velmi důležitý“ kanál v momentě, kdy si potřebují osvojit novou dovednost. Typicky jde o návod na správné uvázání kravaty, kuchařské tipy nebo záběry z počítačových her ukazující, jak zvládnout konkrétní náročnou pasáž. Tuto tezi potvrzují i samotná čísla sledovanosti, když nejpopulárnější návody na vázání kravaty nasbíraly téměř devadesát milionů zhlédnutí. Nová vyhledávací funkce by tak lidem umožnila si rovnou přehrát jen tu část návodů „jak na to“, kterou zrovna potřebují. Vyvarovali by se tak případných hluchých pasáží nebo prvoplánových výzev k odběru toho kterého kanálu.

Trend, který vychází vstříc nejrůznějším videonávodům, je ale v souladu se změnami, které Google na stránce s výsledky vyhledávání provedl poměrně nedávno. Oborový portál Search Engine Journal s odkazem na sesbírané poznatky uvádí, že na Google.com možná začínají dominovat podstránky častých otázek a odpovědí (FAQ). Vyhledávač je umožňuje uživatelům nahlédnout, aniž by museli opouštět doménu Googlu – zároveň tím jednotlivé stránky mohou přicházet o návštěvníky, přestože vyhledávač zdroj informací uvádí v odkazu.

Uživatel ale v případě relevantních informací, které by měl Google chtít zobrazovat v první řadě, nemá de facto žádný důvod citovanou stránku navštívit. V případě úryvků z videí by tomu ale bylo jinak.

-riv-