Instagram: Zakrýváním počtu lajků to teprve začíná

neděle, 15. září 2019, 08:15 Internet & Mobil MediaGuru

Instagram chce ve snaze chránit duševní pohodu svých uživatelů zajít dál než jen testovat zakrývání počtu udílených lajků.

Instagram bojuje v posledních měsících proti šikaně, foto: MediaGuru.cz.

Instagram bojuje v posledních měsících proti šikaně, foto: MediaGuru.cz.

„Instagram nemá být o soutěži, ale o místě pro sebevyjádření každého uživatele,“ popsala na mezinárodní konferenci DMEXCO v Kolíně nad Rýnem Ashley Yuki, jež má v této vizuální sociální síti na starosti vývoj produktů. Vysvětlila tak mimo jiné nedávné kroky své firmy, které mají předcházet stresu plynoucího z přílišného srovnávání se s ostatními, a vést tak k duševní pohodě majitelů instagramových účtů. 

„Naším úkolem je bojovat proti šikaně,“ řekla Yuki. Za tímto účelem testuje Instagram od letošního července dvě nové funkcionality, které by měly obětem šikany pomoci. Jde jednak o upozornění na komentáře (Comment Warning), jednak o možnost restrikce nepříjemných sledujících (Restrict Option). První z nich chce s pomocí umělé inteligence přesvědčovat pisatele, aby ještě před publikací zvážil přepsání svého nenávistného komentáře. Podle vyjádření společnosti v letní tiskové zprávě to některé uživatele skutečně donutilo k tomu, že svůj příspěvek změnili v méně zraňující. 

Druhá funkcionalita s názvem Restrict Option uživatelům umožňuje označit ty, co je šikanují, aniž by je museli zablokovat. U takto označených lidí mohou majitelé účtu následně zhlédnout jejich komentáře, schválit je, vymazat nebo je nechat v šedé zóně, kde je uvidí jen blokovaný pisatel. Navíc tento typ komentářů se nejprve objeví na tzv. ohleduplné obrazovce, kterou si uživatel může, ale nemusí zapnout.

S novou funkcí Restrict mohou majitelé účtu nepříjemného followera přesunout do šedé zóny, zdroj: Instagram.

S novou funkcí Restrict mohou majitelé účtu nepříjemného followera přesunout do šedé zóny, zdroj: Instagram.

Dalším krokem k vytvoření podpůrného prostředí je rozhodnutí Instagramu mazat ty účty, které se vyznačují nenávistným, pornografickým, násilným či šikanujícím obsahem. Sociální síť majitelům účtu nejprve pohrozí, a pokud špatné příspěvky nesmažou, jejich účet bude zrušen. Rozsah možných pochybení bude navíc do budoucna rozšiřován.

Od léta také běží na sedmi trzích světa experiment se zakrytím počtu udílených lajků, které vidí jen autoři příspěvky. Cílem je přesunout pozornost sledujících na samotné fotografie a videa a vytvořit příjemné prostředí, kde se lidé cítí dobře a mohou se svobodně a beze strachu vyjadřovat. „A tohle je teprve začátek,“ dodala Ashley Yuki. 

Instagram se více než na lajky chce soustředit na rozvoj svých produktů například v podobě IGTV, funkce Explore, přes níž si aktuální příspěvky prohlíží více než 60 % uživatelů, nebo reklamních možností, ať už formou obsahové reklamy, či  tzv. nákupních tagů. „Byznys je klíčovou součástí Instagramu,“ připomněla Yuki a dodala: „Chceme, aby Instagram využívali lidé k sebevyjádření, objevování a propojování se s ostatními.“

-stk-