Economia se ohradila proti poslanecké zprávě k OKD

čtvrtek, 10. října 2019, 07:40 Tisk MediaGuru

Poslanecká zpráva zabývající se OKD se dotýká i Economie, ta se proti závěrům ohradila.

Zdroj: Economia

Zdroj: Economia

Mediální společnost Economia se ohradila vůči pasáži v poslanecké zprávě vyšetřovací komise k OKD. Podle ní je případ OKD prvním prokázaným propojením ekonomické a mediální sféry.

„Důrazně se ohrazujeme proti tvrzení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, že tituly vydavatelství Economia jednaly v zájmu OKD či NWR. Toto tvrzení je absolutně nepodložené. Redakce Economie striktně dbají na dodržování kodexu našeho mediálního domu, při tvorbě obsahu se řídí přísnými redakčními pravidly, která takové jednání zapovídají. Nesloužíme zájmům firem, politiků ani lobbistů. Důsledně dbáme na to, aby informace, které přinášíme čtenářům, byly pravdivé, úplné a nezkreslené," stojí v prohlášení podepsaném ředitelkou redakcí vydavatelství Economia Zuzanou Kleknerovou.

Podle vyšetřovací komise jednaly firmy NWR, OKD a Economia ve společném zájmu.  „Toto propojení vyplývá z personálního propojení pana Bakaly a Luboše Řežábka. NWR byla kotovaná na kapitálovém trhu, vydávala dluhopisy, přičemž nakladatelství Economia vlastní ekonomické tituly poskytující cenotvorné informace a vytvářející mediální obraz propojených společností. Součástí tohoto mediálního obrazu bylo i propojení s regionálními politiky (přímo honorovaným členem dozorčí rady společnosti OKD byl hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský). Tito svými jmény zaštiťovali aktivity týkající se OKD, aniž by se dal identifikovat prospěch pro společnost i region či zaměstnance, a podíleli se tím na vytváření mediálního obrazu. Ten byl také rámován štědrými sponzorskými dary politickým stranám a hnutím. V roce 2009 a 2010 Zdeněk Bakala daroval třem politickým stranám – ODS, TOP 09 a Věci veřejné - celkem 29,3 mil. Kč," uvádí zpráva poslanecké vyšetřovací komise.

Sněmovní komise k OKD zveřejnila v tomto týdnu svou závěrečnou zprávu po dvouletém působení. Chce podat více než desítku trestních oznámení, mj. i na Zdeňka Bakalu, majitele společnosti Economia.

-mav-