Twitter ladí postup vůči problémovým politikům

neděle, 20. října 2019, 08:25 Internet & Mobil MediaGuru

Mikroblogovací služba chce omezit možnost interakce s tweety čelných politiků, které porušují pravidla platformy.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

S nárůstem významu politické komunikace na sociálních sítích se jejich provozovatelé potýkají se shodným problémem: jak si vynutit dodržování vlastních pravidel a zároveň neomezovat svobodu slova? Se svou odpovědí nyní přichází Twitter. Jeho koncepce počítá s tím, že spíše než autory tweetů z řad světových politických vůdců omezí rozsah toho, jak na sdělení mohou reagovat uživatelé sociální sítě. Pokud příspěvek porušuje pravidla používání Twitteru, nebudou jej ostatní moci lajkovat, odpovídat na něj nebo bez komentáře retweetovat.

Kdo by chtěl na problematické posty reagovat, pořád je bude moci citovat. „Chceme dát jasně najevo, že ani účty nejvyšších politických představitelů nestojí nad našimi pravidly,“ uvedla firma na svém webu. Zpřesňuje tak své prohlášení z června letošního roku, ve kterém sdělila, že problematická vyjádření plánuje překrývat rozklikávacím upozorněním na závadný obsah. Twitter argumentuje, že kompletní odstraňování příspěvků nejvlivnějších politiků současnosti by mohlo být v rozporu s veřejným zájmem.

Jak ale připomíná server Social Media Today, během posledních tří měsíců k zakrytí žádných tweetů nedošlo. Firma si tak zachovává poměrně benevolentní přístup. Ten nicméně v minulosti kritizovala část aktivistů kvůli tomu, že Twitter stále nezrušil uživatelský účet americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který je údajně hojným šiřitelem nenávistných sdělení.

Aby se Twitter podobným disputacím vyhnul, popsal proto i podmínky, které mohou k omezení toho kterého příspěvku vést. Jmenovitě jde o podporu terorismu, jasné a přímé vyhrožování násilím, zveřejňování soukromých informací proti vůli dotčeného nebo propagaci sebepoškozování.

„Uvědomujeme si, že vstupujeme na neprobádanou půdu a kroky, které děláme, jsou bezprecedentní,“ vysvětluje dále Twitter.  V podobné situaci je přitom také provozovatel dominantní světové sítě. Facebook s více než dvěma miliardami uživatelů s deklarací svobodomyslného přístupu k politickému obsahu Twitter předběhl. Koncem minulého měsíce firma Marcka Zuckerberga uvedla, že nebude mazat příspěvky politiků ani v případě, pokud by jejich obsah porušil pravidla platformy. Firma tu prý není od toho, aby zasahovala do projevu politických představitelů.

Aby ale byly věci komplikovanější, poslední slovo ohledně toho, co se může na Facebooku i jiných digitálních platformách objevit, nakonec stejně mohou mít soudy. Podle nedávného verdiktu Soudního dvora Evropské unie mohou firmě nařídit smazání takových příspěvků uživatelů, které jsou v rozporu se zákonem. Sítě sice podle unijní směrnice o elektronickém obchodu nenesou odpovědnost za uživateli vkládané informace, pokud by se ale jejich provozovatelé dozvěděli, že jde o data v rozporu se zákonem, musejí konat. V tomto kontextu se zdá, že samoregulace ze strany Twitteru a Facebooku může dříve či později narazit na svou relativní nedostatečnost.

-riv-