Na Pinterestu přibývá reklamy, i přes ni lidé hledají inspiraci

pátek, 8. listopadu 2019, 15:45 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Pinterest nabízí stále více možností pro marketingovou komunikaci, hodí se například ke sběru konverzí.

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest

Před čtyřmi měsíci dosáhla vizuální síť Pinterest hranice 300 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Ruku v ruce s uživatelskou základnou rozšiřuje postupně i svou marketingovou nabídku. Pro zadavatele se hodí nejen k prezentaci zboží, ale i tipů, triků a návodů. Velmi efektivní je ke generování konverzí.

Rozhodnou-li se značky k propagaci na této sociální síti, musí vzít v potaz, že uživatelé si sem chodí především pro inspiraci a aktuální trendy, s čímž se pojí i jejich nákupní chování. Pokud se jim něco zalíbí, rádi to z Pinterestu rovnou i koupí. Jak ale upozorňuje Kateřina MarešováAMI Digital, naopak časově ohraničené produkty či eventy na vizuální síti příliš neuspějí. „Takové propagace patří spíše na Facebook,“ dodává.

V současnosti nabízí Pinterest zřízení business účtu zdarma, k tomu jsou k dispozici i přehledné statistiky o publiku a monitoring kampaní. Formáty placené reklamy lze cílit na povědomí o značce, zobrazení videa, návštěvnost webu, ale i nákupní katalog. „Nejefektivnějším nástrojem Pinterestu je vytvoření katalogu na profilu dané značky. Při scrollování pak uživatelé narazí na piny s nákupním tagem,“ popisuje Marešová s tím, že sám uživatel si může u vyhledávání zvolit, zda chce zobrazit pouze produktové piny a přejít k nakupování.

Dále se Pinterest hodí ke generování konverzí na web, a to jak pro firmy, tak pro jednotlivce, provozující blog. „V tomto směru funguje Pinterest lépe než jiné sítě, především typově podobný Instagram, který má rovněž vizuální zaměření a také slouží k hledání inspirace,“ přibližuje Marešová.  

Z tematického pohledu se Pinterest vyplatí značkám, které dokážou vizuálně pěkně odprezentovat například módu, jídlo, interiérový design nebo cestování. Například módní značka Topshop má dnes téměř 306 tisíc fanoušků, Burberry 432,5 tisíc a profil Ikea USA sleduje dokonce 528,2 tisíc uživatelů. Jejich obsah zhlédne přes 10 milionů uživatelů měsíčně. Nicméně prezentovat se zde nemusí jen výrobci, své možnosti skýtá i pro média. Takový Harper’s Bazaar sleduje 4,9 milionů uživatelů, francouzskou Elle či americký Vogue 1,1 mil. a Ski magazine 1,6 mil.

„Pinterest se ale hodí i pro odvětví, ve kterém uživatelé nejčastěji hledají tipy, triky, návody. Se správnou komunikační strategií můžete zapůsobit s čímkoliv, což je příklad i finanční poradkyně Michelle Schroeder-Gardner, která má celkem 144,6 tis. fanoušků,“ vysvětluje Kateřina Marešová.

V českém kontextu se daří zaujmout uživatele například portálu Recepty.cz, který má 32,5 tisíc fanoušků. Nabízí vizuálně atraktivní materiál a má přehledně rozdělené nástěnky. Vedle receptů poskytuje na Pinterestu i rady, triky, kuchařské fígle. „Zkrátka přesně obsah, který na Pinterest patří. Jejich piny pak odkazují na články na magazínu,“ doplňuje Marešová s tím, že za úspěšné lze možné označit také Happymag.cz se 17,3 tisíci fanoušky.

„Pinterest je ideální síť k tvorbě komunity, proto je dobré reagovat na uživatele, bavit se s nimi, občas je mile překvapit soutěží,“ radí Kateřina Marešová. Kombinovat lze také vlastní obsah se sdíleným, jedná-li se ale o brandovanou komunikaci, převažovat by však měl ten vlastní.

-stk-