Český rozhlas spustil audio portál Můj rozhlas

středa, 4. prosince 2019, 14:40 Rádio, Internet & Mobil MediaGuru

Český rozhlas zahájil provoz nového online portálu Můj rozhlas.cz, který obsahuje všechny audio pořady Českého rozhlasu.

Český rozhlas spustil 4.12. 2019 aplikaci Můj rozhlas.cz, zdroj: Český rozhlas

Český rozhlas spustil 4.12. 2019 aplikaci Můj rozhlas.cz, zdroj: Český rozhlas

Český rozhlas spustil ve středu 4. prosince svoji onlinovou službu Můj rozhlas.cz. Má být třetím internetovým pilířem Českého rozhlasu vedle stávajících rozhlas.cz (hlavní web Českého rozhlasu s přehledem stanic, informacemi a archivem) a zpravodajského serveru iRozhlas.cz. Obsahuje živě vysílané pořady včetně timeshiftu, záznamy odvysílaných pořadů, podcasty a speciality z archivu ČRo. Na jednom místě tak soustředí všechny audio pořady Českého rozhlasu. 

Hlavním cílem projektu má být podle Českého rozhlasu zvýšení poslechovosti pořadů ČRo na vyžádání (on-demand), oslovení nového publika a zavedení nových technologických inovací. Podle generálního ředitele ČRo Reného Zavorala trvaly přípravy projektu dva roky. Zavoral označuje Můj rozhlas.cz za projekt, který „nemá na českém trhu obdoby" a má jít o „největší audio portál na českém internetu”. Rozhlas do něj investoval 9 mil. Kč.

Je možné jej stáhnout jako aplikaci do mobilu nebo používat na počítači v internetovém prohlížeči, který poběží také v responzivním designu pro mobilní zařízení. V nabídce má být i personalizovaný přístup. V další fázi se počítá s rozšířením do HbbTV, IPTV a chytrých reproduktorů. Uvedení služby Můj rozhlas.cz by letos nemělo mít vliv na distribuci pořadů Českého rozhlasu v nabídce třetích stran (Apple,  Spotify, YouTube). 

První audio archiv pod názvem Rádio na přání byl zprovozněn v roce 2004 a jeho následné služby byly v obdobném charakteru provozovány jako součást webu rozhlas.cz. V roce 2004 také vznikla první verze aplikace iRadio a následující rok také podcasty s možností poslechu vybraných pořadů.

Můj rozhlas.cz od počátku umožňuje

  • Přehrávat živé vysílání všech stanic Českého rozhlasu včetně zpětného poslechu tzv. timeshift. 
  • Poslouchat pořady tříděné dle témat včetně obsahu pro děti a výběru zajímavostí z archivu Českého rozhlasu.
  • Poslouchat exkluzivní obsah připravený pro Můj rozhlas.
  • Poslouchat pořady a podcasty online i offline pro situace, kdy uživatel nemá připojení na internet.
  • Nastavovat si aplikaci podle svých potřeb včetně struktury hlavní stránky nebo přepínat na noční či denní režim. 
  • Využít registraci pro web i aplikaci a uchovávat si informace o oblíbených pořadech a další informace.​

Spuštění projektu je součástí první etapy, následující dvě etapy se zaměří na možnosti komerčních služeb a budování práce s uživateli, tzv. membership. V plném provozu by měl Můj rozhlas.cz fungovat v roce 2021. Můj rozhlas je postaven na podobné logice, s jakou vznikly služby Google Music, Spotify nebo Youradio Talk, které v Česku provozuje skupina Active Radio

Český rozhlas registruje v letošním roce na internetu růst poslechu na vyžádání. V letošním srpnu dosáhl počet spuštění audio pořadů na vyžádání dva miliony a v průběhu necelého roku se tento počet zdvojnásobil. Zároveň roste poslechovost podcastů v prostředí třetích stran (Apple, YouTube atp.), kde se tato poslechovost zpětinásobila. K nejposlouchanějším podcastům patří Vinohradská 12, Host Lucie Výborné a Buchty.  

-mav-