Jaké oborové knihy si přečíst v novém roce?

neděle, 29. prosince 2019, 09:15 Marketing, PR MediaGuru

Přinášíme výběr knih vydaných v roce 2019, které pojednávají o médiích, reklamě, marketingu či PR.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Ke konci roku opět přinášíme výběr letošních knižních novinek, které mohou být užitečné pro práci v médiích, marketingu, reklamě a PR. Některé tipy jsme sepsali už v létě, jiné najdete v přehledu níže.

Všem PRistům se bude dozajista hodit kniha PR.ciny oborového novináře Bohuslava Bohuňka, který v ní popisuje to, proč přílišná snaha protlačit téma do médií nemusí na novináře vždy fungovat a co je naopak zaručeně odradí. S podtitulem 100 mýtů o PR, novinářích a médiích přináší publikace pohled novináře s dvacetiletou praxí, jehož doménou jsou marketingová témata, včetně PR, na straně druhé jej doplňují znalosti práce „protistrany“.

Do novinářského myšlení nechává nahlédnout také kniha Kdo ví, kde budu zítra, v níž komentátor Jindřich Šídlo zpovídá o novinařině dlouhodobého spolupracovníka americké zpravodajské stanice CNN a reportéra České televize Tomáše Etzlera.

Zdroj: Nakladatelství Vyšehrad

Zdroj: Nakladatelství Vyšehrad

Pro marketéry, podnikatele i influencery je určena kniha Jak na sítě – Ovládněte čtyři principy úspěchu na sociálních sítích od Elišky Vyhnánkové a Michelle Losekoot. Jejím cílem je vysvětlit, jak o sítích přemýšlet, koho a jak na různých sítích oslovit, jak ovládnout potřebné strategie a správně změřit kampaň. Kromě rad autorek jsou v ní i postřehy od 50 českých a slovenských marketérů. Publikace má i svou onlinovou verzi, která je doplněna o další materiály v podobě pracovních listů, kontrolních seznamů a článků prohlubující témata v knize.

Naopak ti, co se chtějí od sociálních sítí trochu odpočinout, by si měli přečíst knihu Digitální minimalismus od Cala Newporta, kterého někteří mohou znát díky jeho předchozímu titulu Hluboká práce. V nové knize radí, jak i přístupného a stále zábavného online světa užívat s mírou.

Zdroj: Jan Melvil Publishing

Zdroj: Jan Melvil Publishing

Do tajů populárních televizních seriálů, které si ve své době dokázaly získat miliony diváků, nahlíží kniha Komplexní televize od Jasona Mittella. Rozebírá v ní seriály Akta X nebo Městečko Twin Peaks, které se nebály své diváky mást, chytře jimi manipulovat a budovat propracovanou mytologii celého seriálového světa. Součástí jsou i rozbory seriálů jako Veronica Marsová, Perníkový táta nebo The Wire – Špína Baltimoru.

Zájemci o historii médií zajisté ocení druhé upravené a doplněné vydání Dějin českých médií – Od počátku do současnosti, na kterém spolupracovali Petr Bednařík, Jan Jirák a Barbara Köpplová. Kniha přináší chronologický přehled historie českých médií na pozadí světových dějin. Zachycuje sociální a kulturní aspekty proměn tisku, vysílání a síťových médií a hlavní technologické inovace, které se na jejich vývoji podílely. V řadě samostatných medailonků připomíná významné osobnosti, jež jsou s médii neodmyslitelně spjaty.

Zdroj: Grada

Zdroj: Grada

Zajímá-li se někdo o období mezi dvěma světovými válkami, hodit se mu bude publikace Meziválečná česká a slovenská žurnalistika (1918–1938), jejímiž editory jsou Jana Čeňková a Jan Cebe. Z dnešního pohledu je překvapující pestrost nabídky jednotlivých periodik té doby, která přinášela svůj specifický pohled na politiku, hospodářství, jednotlivé oblasti kultury, sport a životní styl. Kromě tisku svou roli hrál již film a rychle se začal rozvíjet také rozhlas.

Do třetice se historií zabývá i publikace Aleny Lábové Česká novinářská fotografie 1945–1989, jež mapuje proměny novinářské fotografie a nahlíží možnosti jejího uplatnění v české mediální krajině druhé poloviny 20. století. Rekapituluje postavení fotožurnalismu, jeho role a úrovně v jednotlivých vývojových etapách a snahy českých publicistů o vytvoření teoretických rámců. Mezi dobovými fotoreportéry a fotožurnalisty si autorka vybírá především ty, kteří svým pochopením pro fotografii a její nekonvenční uplatňování přesahovali obecně prosazované a akceptované standardy.

Milovníci automobilů by neměli přehlédnout výkladový slovník Automobily: jména, značky a znaky od autorů Jiřího Fialy a Petra Strossy. Obsahuje hesla o přibližně 1600 značkách a více než 5000 typech a modelech. Čtenáři v publikaci najdou nejen základní informace o výrobcích automobilů, jejich filozofii označování typů, používání interních kódů či recyklování názvů vozů. Součástí je i systém kódů sovětských vozidel nebo přehled čínských značek.

Zdroj: Grada

Zdroj: Grada

Nejen módním fanouškům by se mohla hodit kniha Jeans Story. Retro Blue, kterou sepsal Michal Petrov, autor televizního cyklu Retro a také stejnojmenné knižní série. Tentokrát se zabývá fenoménem džínů. Popisuje nejen historii tohoto módního evergreenu, který se zrodil v Americe, ale i jeho vývoj v zemích komunistického bloku, kde byly svého času notně kritizovány. Nemalá část je věnována marketingové podpoře džínů, ať už v jejich domovině, tak u nás. Součástí je i bohatý vizuální doprovod sestavený převážně z historické reklamy, včetně té vůbec první na texasky v tehdejším Československu, nebo roli džínů ve filmu či divadle.

Zdroj: Jota

Zdroj: Jota

Světem českých novinářů a médií provádí publikace z dílny redakce serveru Hlídací pes.org s názvem Šok! Hrůza! Média!. Vyšla s podtitulem Čeští novináři po roce 1989.

Zdroj Albatros Media

Zdroj Albatros Media

Z řečníků, kteří v roce 2019 zavítali do České republiky na odborné konference, upozorňujeme na jejich publikace. V českém překladu jde o knihy:

V původním znění jde o publikace:

-stk-