Zapínání finálního DVB-T2 komerčních stanic pokračuje

středa, 15. ledna 2020, 07:30 TV, Aktuality MediaGuru

Komerční televizní stanice dál přecházejí do finálního vysílání DVB-T2, ve středu se vypíná DVB-T z středočeského vysílače Cukrák.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 pokračuje, ve středu 15. ledna se vypínají DVB-T sítě, ve kterých vysílají komerční televizní stanice skupin Prima, Nova, Barrandov, Óčko, Televize Seznam, Šlágr TV a další, a to na vysílači Cukrák ve Středočeském kraji. Jedná se o sítě MUX (multiplex) 2 a MUX 3. Od 16. ledna 2020 pak budou z Cukráku vysílat finální DVB-T2 sítě MUX 22 a MUX 23.

Vysílače přechodové DVB-T2 sítě Praha Žižkov a Cukrák, ve které už nyní vysílají všechny nejsledovanější komerční televizní stanice, budou vypnuty 30. ledna 2020.

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Komerční stanice začaly do finálního DVB-T2 přecházet v minulém týdnu, nejprve v Praze. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 % domácností. Většina diváků (90 %) potřebné informace o změnách v televizním vysílání podle Českých Radiokomunikací má. Pro příjem DVB-T2 je nutné, aby diváci měli set top box nebo televizor, který nový signál umí přijmout. V případě diváků v bytových domech, kteří pro příjem televizního vysílání využívají tzv. společné antény, je nutné rovněž provést úpravy v anténní soustavě.

Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

-mav-