Seznam Zprávy přešly do nového, teď jsou na řadě rádia

středa, 26. února 2020, 13:00 Internet & Mobil, Rádio Martina Vojtěchovská

Seznam Zprávy přešly do designu připomínajícího noviny, aby zdůraznily své primární zaměření. Letos se Seznam také zaměří na rozvoj rádií, říká ředitel Divize zpravodajství a rádií Jakub Unger.

Jakub Unger, foto: Seznam.cz

Jakub Unger, foto: Seznam.cz

Seznam Zprávy změnily před koncem roku svoji podobu. Vedle grafických změn se obsah rozčlenil do nových zpravodajských rubrik (domácí, byznys, zahraničí, názory). Proč k redesignu došlo?

Původní web Seznam Zprávy vznikal ještě před spuštěním Televize Seznam. Tehdy jsme na něj soustředili rozvoj našeho video zpravodajství. Tomu se hodně přizpůsobovala struktura webu i obsah na něm. Za ty tři roky se ale hodně událo. Spustili jsme terestrickou Televizi Seznam a úspěšně funguje webový video portál televizeseznam.cz, který nyní koncentruje veškerou video produkci Seznamu. Proto jsme se u Seznam Zpráv rozhodli pro docela radikální proměnu, abychom nově zvýraznili jejich podstatu. Máme silnou novinářskou redakci, která se soustředí na původní informace, investigaci, dáváme důraz na ekonomiku nebo názory. Chceme přinášet kvalitu, být nezávislí, seriózní. A tak jsem se rozhodli pro design připomínající noviny. Byl to odvážný krok, který se vyplatil.

Podle výsledků NetMonitoru se počet zobrazených stránek a strávený čas po redesignu zvýšil o několik desítek procent. Je to odraz jen grafických změn, nebo proběhly ještě nějaké změny na pozadí?

Jde o kombinaci nového obsahu i nové podoby webu. Produktový tým kolem kolegy Matěje Huška odvedl na redesignu skvělou práci, přesně se trefil do pojetí novinařiny, kterou chceme lidem nabízet. A stejně dobře zafungovala redakce v čele s šéfredaktorem Jiřím Kubíkem, která musela připravit řadu nových obsahových formátů a celkově změnit mnohé postupy, jak zprávy vznikají. Dokonale to do sebe zaklaplo. Zažil jsem za ty roky mnoho podobných proměn, tato podle mě dopadla tak dobře, protože to od začátku bylo týmové dílo. Propracovanější obsah a jeho precizní webová podoba fungují, lidi s námi zůstávají déle. Seznam Zprávy od redesignu rekordně rostou, v lednu zaznamenaly přes 96 milionů zobrazení. A strávený čas okamžitě vylétl o víc než 20 procent.

Jakou roli hraje v celkové návštěvnosti mobilní návštěvnost?

Běžně už nás sleduje z mobilu polovina uživatelů. Redesign Seznam Zpráv jsme začínali od mobilu a během letoška chceme tento redakční obsah i produkt rychle rozvíjet, aby právě na mobilu byl zážitek z našeho zpravodajství nejlepší. Představíme i novou mobilní aplikaci.

Vývoj page views Seznam Zprávy (mil.), IX/2019-I/2020

Zdroj: NetMonitor, SPIR, Gemius, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec. Redesign se uskutečnil na konci listopadu 2019.

Redakce Seznam Zpráv původně vyráběla i většinu obsahu pro Televizi Seznam, pak se oba projekty rozdělily. Jak teď tedy redakce pro web a televizi fungují?

Obě redakce stojí zvlášť, ale jsou propojené. Týmy sice pracují v jiných divizích, nicméně potkávají se denně. Kolegové ze Seznam Zpráv, Televize Seznam a nově také z našich rádií společně baví o agendě a o tom, jak ji zpracujeme. Televize Seznam má svoji televizní redakci, která funguje samostatně a vyrábí televizní pořady. Zároveň je ale napojena na to, co vzniká v srdci zpravodajství, tedy v Seznam Zprávách.

Seznam Zprávy tedy vytvářejí obsah i pro další kanály?

Lze to říct v případě původního obsahu, ten ze Seznam Zpráv logicky přenášíme i do ostatních kanálů. Ale univerzální voják v novinařině nefunguje, televizní a rádioví specialisté mají svůj newsroom a v něm připravují audio a video obsah. Nikdy jsme nechtěli postavit jednoho reportéra, který má v jedné ruce diktafon, ve druhé kameru, a ještě vše píše do počítače. Myslím zkrátka, že toto nikdy fungovat nebude. Proto je třeba, aby týmy pracovaly vedle sebe, aby nebyly zcela prolnuté, ale dokázaly se doplňovat a pomáhat si.

Kolik lidí v současnosti pracuje v redakci Seznam Zprávy?

Stále se bavíme zhruba o šedesáti lidech. Většinou velmi zkušení autoři. Neskromně říkám, že máme nejlepší reportérskou redakci. A do toho vyrostla rádia, která už také vytvářejí hodně obsahu, nevysílají jen hudbu.

Univerzální voják v novinařině nefunguje, televizní a rádioví specialisté mají svůj newsroom a v něm připravují audio a video obsah.

Jakub Unger

Pokud jde o rádia, tedy konkrétně o Expres FM a Classic Praha, která Seznam.cz vlastní, jak je tady nastavena spolupráce a jak se v jejich programu odrazí propojení se Seznamem?

Na jaře nás čeká velký zlom, kdy na Expres FM přijdeme s původním ranním tříhodinovým vysíláním, které bude moderovat Miloš Pokorný. Miloš je zkušený rozhlasák, koncept má moc pěkně promyšlený. Minimálně v Praze, kde Expres primárně vysílá, můžeme přijít s něčím velmi originálním. Bude to živé a pojetím zároveň blízké Seznamu. Rádio je další kanál, prostřednictvím kterého chceme lidi k našemu obsahu přivést. Právě teď, když spolu mluvíme, se redakce rádií stěhuje do nových studií Seznamu na pražském Andělu, takže budeme všichni tvořit na jednom patře.

Bude zmíněný ranní blok koncipován víc jako zábava, nebo spíš informační blok?

Informačně-zábavní. Obsah, který posluchače ráno nastartuje, ale nebude až tolik veřejnoprávní. Budeme se snažit lidem přiblížit to, co se v Česku a ve světě děje. Upozornit je na to podstatné anebo zajímavé. Přiblížit témata a lidi, o kterých se mluví. Což není jen zpravodajství.

Je záměrem primárně oslovit pražského posluchače, nebo díky celoplošné digitální licenci máte ambici prorazit i v jiných regionech?

Obecně jsou pro nás zajímavá velká města, na prvním místě Praha, protože nyní jsme především pražské a středočeské rádio. Díky digitálu ale můžeme uspět i v Ostravě, v Plzni nebo v dalších větších městech.

A co je cílem změn na Expresu? Má k sobě přilákat posluchače, kteří budou sekundárně chodit na Seznam Zprávy?

Cílem je, aby Rádio Expres výhledově bylo vnímáno jako silná volba ve zpravodajsko-informačním obsahu. Minimálně v Praze a ve středních Čechách. Jsme si vědomi toho, že na trhu je velká konkurence. Přesto si myslíme, že je tu prostor pro chytré rádio, které bude trefně a nezávisle informovat o tom, co se kolem nás děje. V tom vidíme příležitost a motivaci pro růst poslechovosti.

V případě zpravodajsko-informačního obsahu budete čelit velké konkurenci zejména ze strany stanic Českého rozhlasu.

Ano, ale Seznam.cz je v tuto chvíli asi jediný, kdo dokáže se svým původním, nezávislým a kvalitním obsahem do zpravodajsko-informačního segmentu promluvit. Jsou tady veřejnoprávní stanice a celoplošné komerční stanice, svoji práci dělají dobře. My ale můžeme oslovit zajímavou posluchačskou skupinu díky silnému reportérskému týmu, informacím a autorům, které máme.

Budete tedy do rádií přijímat další lidi?

Miloš Pokorný si přivádí svůj vlastní tým. Ale jako u Seznam Zpráv nebo třeba Televize Seznam platí, že nepotřebujeme stavět nějaké přemrštěné týmy. Důležitá je kvalita a výkon. To, jaké lidi si do týmu umíme vybrat.

Chystají se změny i na rádiu Classic, nebo to stojí trochu mimo uvažovaných změn?

V případě rádia Classic debatujeme o tom, jak přidávat krátké i delší audio pořady, které již v Seznamu vznikají. Neříkám jim tady podcasty, právě proto, že tyto formáty mají mnoho použití. Publicistika nebo komentáře, tady osobně vidím pro Classic prostor.

Cílem je, aby Rádio Expres bylo výhledově vnímáno jako silná volba ve zpravodajsko-informačním obsahu.

Jakub Unger

Znamená to i obráceně, že zvukové pořady rádií se zpětně objeví i na webu Seznam Zprávy?

Ano, všude tam, kde to dává obsahově smysl. Od ledna už na webu první audio výstupy jsou a dál testujeme, jak by mohly v rámci Seznam Zpráv vypadat. A opačným směrem zkoušíme obsah, který mohou přebírat rádia. Ve výsledku se tak audio obsah objeví ve vesmíru Seznamu na různých místech.

Ještě se vrátím k Seznam Zprávám a k cílům, jaký web pro letošní rok má. Co plánujete?

Současná podoba nového designu je první krok. Chceme těžit z toho, že Seznam je nejsilnější technologická firma svého druhu. Každý kvartál přidat novou silnou funkcionalitu a web rozvíjet. Ve „verzi 1“ je i obsah, i tady inovace přijdou postupně. Zavedli jsme komentáře a analýzy, pár měsíců funguje nová investigativní sekce, kterou vede Janek Kroupa. Rozšířili jsme ekonomiku. A právě těmito směry budeme posilovat i celý letošní rok.

A podcasty jako takové nechystáte?

Jak už jsem zmiňoval, v redakci Seznam Zpráv už působí nový tým, který se audiem zabývá. Takže ano, i podcasty jsou jednou z našich plánovaných novinek pro tento rok.

Do investigativního týmu Janka Kroupy přišlo několik lidí. Je ten tým už kompletní?

Zatím tým kolem Janka Kroupy ještě uzavřený není. Nová investigativní redakce se začala rodit teprve loni na podzim, letos ji dotáhneme.

Kolik lidí by mohlo tvořit investigativní redakci?

Nemáme číslo, kolik přesně investigativců v týmu mít, i čtyři špičkoví lidé jsou značná síla. Na větších tématech navíc spolupracují s dalšími seniorními reportéry, které v Seznam Zprávách máme. Ale určitě je dalších pár žurnalistů, kteří v Česku investigaci dělají, a mohlo by je lákat spojit se s námi.

A to je podstatou Seznam Zpráv?

Ano, investigace je jeden z pilířů. A také původní reportáže, nové zprávy z byznysu, autorské analýzy a názory. Textem, obrazem, zvukem. Od začátku existence Seznam Zpráv pracujeme na tom, abychom byli adresou, kde lidé najdou nejlepší seriózní žurnalistiku, jaké jsme v Česku schopni. Opravdu kvalitní, nezávislý, hodnotný obsah od zkušených novinářů. To by nás mělo definovat. A říkáme to i v naší nové kampani Fakta.

Seznam.cz dlouhodobě prohlašuje, že obsah svým uživatelům ponechá bezplatný. Platí to stále? Velcí provozovatelé obsahu se snaží o zavádění předplatného, nepůjdete také touto cestou?

Samozřejmě vidíme, jak se trh proměňuje. Jiné mediální domy obsah zamykají nebo to plánují. Takže pokud nyní nabídneme kvalitní – například byznysový, ekonomický – obsah, který stejně jako dosud nebude zpoplatněný, vnímám to jako docela zajímavou výhodu na naší straně.

Jakub Unger, ředitel Divize zpravodajství a rádií, Seznam.cz

Začínal jako novinář v redakci časopisu Týden, poté v domácím zpravodajství MF Dnes. Pracoval v Hospodářských novinách, ze kterých odcházel z pozice zástupce šéfredaktora. Podílel se na startu serveru Aktuálně.cz. Před příchodem do Seznamu založil společnost DeadLineMedia. Do Seznamu přišel v roce 2016, nejprve byl šéfredaktorem Seznam Zprávy, později se stal ředitelem divize Zpravodajství a TV, od podzimu 2019 je ředitelem Divize zpravodajství a rádií.